Det tyske højreorienterede parti NPD og flere af dens nynazistiske sympatisører er begyndt at købe ejendomme i Tyskland, skriver Der Spiegel.
I byen Wunsiedel har en af partiets mest ekstreme medlemmer købt et byggeri, hvor der angiveligt skal åbnes et Rudolph Hess-mindecenter, ligesom der også skulle være planer om en skole eller uddannelsescenter for de stærkt højreorienterede tyskere.
Bag ideen står blandt andet Thomas Wolff, som beskyldes for at være mellemmand mellem partiet NDP og dens uorganiserede nynazistiske tilhængerskare, Freie Kammeratschaften, som har stået bag voldelige aktioner. Wolff har tidligere arrangeret Rudolh Hess-marcher i Wunsiedel, men disse er nu forbudt i Tyskland.
Den højreorienterede Wolff har valgt Wunsiedel, fordi Hess er begravet i byen. Men opkøbene er langt fra de eneste, som NDP foretager i øjeblikket. I Dresden har partiet købt en tennis-hal, og i byen Gonzerath i Rhinlandet har partiet lejet lokaler i en skole, hvor børn og unge skal uddannes i »race, folk, nation og stat«, som der står på den lokale NDP-afdelings hjemmeside.
I de berørte byer er de lokale indbyggere forfærdede over udsigten til nynazister i nærområderne, og flere ønsker at købe de højreorienterede investorer ud af byerne.
Ifølge Der Spiegel kan netop den effekt være et helt andet motiv til opkøbene. De højreekstremistiske partimedlemmer har nemlig tidligere samarbejde med en byggematador og varslet, at de ville købe bygninger. I de tilfælde har frygten for nynazisterne fået priserne i vejret, og investorerne har scoret penge på nazi-frygten.