Administration 

Nyheder om boligmarkedet: Køberne trodser bandeuro // Prøv at bo på en ø // DK's dyreste: Palæ til salg for 68 mio. kr.

Se også - Mere boligjagt end badetur i sommerferien // NY rekord: Lejlighedspriser runder 40.000 kr. i København og 30.000 i Aarhus //

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
Til redaktionen:

Ugens nyheder om boligmarkedet - denne gang med:

Bandeuro: Boligkøberne ligger ikke søvnløse

DK's dyreste: Palæ udbudt til 68 mio. kr.

Ø-liv: Prøv det selv

Købelyst: Mere boligjagt end badetur i sommerferien

Nye rekorder: Lejligheder runder 40.000 kr. pr. kvm i Kbh og 30.000 kr. i Aarhus

'Stop-dans': Lille fald i huspriserne efter 11 måneders prisfest

Billeder til frit redaktionelt brug - foto: Palle Skov.

Har du brug for flere tal, udtalelser eller kontakt til en lokal mægler, så skriv eller ring tilbage.

Vh Michael/Henrik, home a/s, relationsafd. - tlf 8615 43 00

-------

Boligkøberne trodser bandeuro

Home: Større interesse for at købe lejligheder på Nørrebro

Flere måneders bandekonflikt og 26 skyderier på Nørrebro i København, der i tre tilfælde også har involveret tilfældige ofre uden for bandemiljøerne, skulle man tro kunne skræmme tilflyttere væk fra bydelen. Men mod alle odds er det ikke sket, oplyser Home til TV2 Lorry.

Ejendomsmægler Mogens Brask, der er indehaver af Home-butikken på Nørrebro og Home Nordvest-Emdrup, oplever tværtimod kun stigende interesse fra boligkøberne sammenlignet med sidste år.

"Vi har 60 % flere fremvisninger i juli måned i år, og foreløbigt for august måned er tallet 46 % flere fremvisninger, siger Mogens Brask i TV2 Lorry.

Nogle af dem, der lige har købt bolig på Nørrebro gennem Home, er parret Simon Knudsen og Mille Egholm fra Aarhus, der flytter ind i en stuelejlighed i en sidegade til Mimersgade. Med den nye adresse bor parret nu side om side med et af de områder, der har været hårdest ramt af bandekonflikten.

"Selvfølgelig har vi skænket det en tanke, og vi er opmærksomme på det, men det er ikke noget, vi vil ligge søvnløse over - overhovedet," siger Simon Knudsen til TV2 Lorry.

Mogens Brask oplyser videre, at Home Nørrebro i juli har haft 31 % færre aflysninger af fremvisninger end i samme måned sidste år og også færre afblæste fremvisninger i den første del af august.

"Så umiddelbart er der ingen tegn på, at boligkøberne får kolde fødder omkring Nørrebro og Nordvest, men situationen er selvfølgelig uholdbar, og det skal stoppes nu, ellers kan vi godt risikere faldende efterspørgsel på længere sigt," forudser den lokale Home-mægler.

------

LIEBHAVERI AF ØVERSTE SKUFFE:

Danmarks dyreste villa lige nu: 68 mio. kr.

614 kvm palæ-ejendom er blevet sat til salg for hos Home - se den her

Palæet 'Christianelyst' er sat til salg hos Home.

Herligheden, der omfatter 614 kvm bolig samt 212 kvm kælder og en garage på 33 kvm, er placeret på en 12.000 kvm stor grund, der ender i Bagsværd Sø i Frederiksdal, Kongens Lyngby.

"Ejendommen kan beskrives som en ener og kan ikke sammenlignes med det øvrige på boligmarkedet. En ejendom som denne skal opleves og ses yderst sjældent til salg," skriver Home Charlottenlund-Klampenborg om boligen.

"Højt placeret ligger ejendommen med sit majestætiske udseende og en uhindret udsigt over søen i rolige og idylliske omgivelser, helt ugeneret af naboer," lyder beskrivelsen videre.

'Christianelyst' er oprindeligt er opført i 1803. Bygningerne blev fredet i 1960, og i 1988-89 gennemgik bygningen en større restaurering, hvor blandt andet vægge og træværk fik genskabt de oprindelige farver.

Ud over hovedbygningen i tre plan er der en sidebygning, hvor der blandt andet er mulighed for opstaldning af heste. Endvidere er der et tilhørende anneks/gartnerbolig på 137 kvm.

De nærmeste naboer er Marienborg, Sophienholm, Tusculum og Frederiksdal Slot.

Se 'Christianelyst' hos Home Charlottenlund-Klampenborg - https://home.dk/sag/156-03536

----

'ROBINSON CRUSOE LIGHT':

Prøvebo en ø

Smagsprøver på ø-liv lokker nye beboere til, viser erfaringer fra danske øer

Helt som Robinson Crusoe er det ikke, men for mange kan tanken om at bo på en af de danske øer lyde som næsten at bo alene.

Nu giver en række af de danske øer mulighed for, at du kan prøve livet som øboer af. Og det har vist sig som en effektiv måde at tiltrække nye beboere på.

Samsø Kommune har i løbet af foråret udlejet møblerede prøveboliger i tre eller fire måneder til folk, der overvejer at flytte til øen.

Og succesen er stor: Alle tre familier, der flyttede i prøvebolig, er blevet boende.

"Jeg fandt ud af efter to måneder, at det var bare det her, jeg skulle. Jeg fandt ro med mig selv og faldt ind i det mode, der er på Samsø. At man tager det stille og roligt," fortæller Pia Christensen, der er en af de nye samsø-boere, til DR P4 Østjylland.

"Det er et godt initiativ, der giver ekstra opmærksomhed til Samsø, selv om det selvfølgelig ikke er alle, der lige kan rykke til Samsø en 3-4 måneder for at se, om det er noget eller ej," siger Ulla Olsen, Home Samsø, som understreger, at gode færgeforbindelser til fastlandet er yderst vigtige for at trække nye borgere til.

"Det går bedre på boligmarkedet med stigende priser og friværdier, hvilket giver flere mulighed for at udleve en drøm om at bo på landet - eller på en ø. Selv om den store flyttetrafik går mod de største byer, er der en understrøm af danskere, som gerne vil bo i de mindre samfund med vægt på frisk luft og nærvær og bedre tid til hinanden," siger Mads Ellegaard, relationschef i Home-kæden.

Til efteråret begynder Samsø med næste omgang prøveudlejning. På Ærø har man på tilsvarende vis etableret et tilflytterhus.

Mindre øer har også bo-tilbud

Flere af de mindre øer, der ikke er selvstændige kommuner som Samsø og Ærø, har også lignende tilbud, oplyser Lise Thillemann Sørensen, sekretariatsleder i Sammenslutningen af Danske Småøer, som omfatter 27 små og ikke landfaste øer med helårsbeboelse.

Blandt andet har Strynø i det sydfynske øhav samt Anholt og Tunø i Kattegat et prøv-en-ø tilbud. Mandø i Vadehavet er på vej med indslusningsbolig.

I alt bor der knap 4.500 på de 27 danske småøer, og der har været en lille stigning i befolkningstallet fra 2016 til 2017 efter flere år med faldende tendens.

Se mere om de 27 danske småøer her - www.danske-smaaoer.dk

(Samsø og Ærø er ikke med her.)

Vil du se, hvad der er til salg af boliger på de danske øer, så kig ind på home.dk og vælg kortvisning

Kilde: home.dk

------

'VÅD SOMMER MEN SOL OVER BOLIGMARKEDET':

Mere boligjagt end badetur i sommerferien

Flere så på bolig i juli, viser fremvisningsstatistik fra Home

Homes fremvisningsindeks, der måler danskernes interesse for at købe bolig, viser, at antallet af fremvisninger af huse steg 1,4 % fra juni til juli.

Fremvisninger af lejligheder steg 2,2 % i samme periode. Den senere tids opadgående tendens ser dermed ud til at være fortsat i juli.

"Vejret i juli har været bedre til boligjagt end badeture, og tallene i månedens fremvisningsindeks understreger, at barometeret står på godt vejr på boligmarkedet lige nu. De mange danskere på fremvisning betyder, at vi forventer, at det gode salg af huse og lejligheder fortsætter ind i sensommeren og efteråret," siger Mads Ellegaard, relationschef i Home.

Over det seneste år er antallet af lejlighedsfremvisninger faldet med 2,0 %, mens fremvisninger af huse er steget 11,3 %, oplyser Home.

Se mere om Home Fremvisningsindeks for juli her - https://home.dk/om-home/presse/home-fremvisningsindeks/

-----

'PRISTJEK':

Ejerlejligheder krydser to nye prisgrænser

For første gang nogensinde i prisindeksets historie koster en lejlighed i snit over 40.000 kr. pr. kvm - i Aarhus har lejlighederne rundet 30.000 kr. pr. kvm.

Ejerlejlighederne tordner fortsat op i pris, viser prisindekset fra Home og Danske Bank. I juli steg de københavnske lejligheder i snit 7,3 % i pris, så den gennemsnitlige pris for første gang nogensinde er over 40.000 kr. pr. kvm. En lejlighed på 85 kvm. koster nu i snit 3.420.000 kr. I Aarhus koster en tilsvarende lejlighed 2.580.000 kr. efter et prishop på 1,0 % i juli.

"Den kraftige stigning i København sker både som følge af store prisstigninger på projektlejligheder og eksisterende lejligheder. De solgte projektlejligheder var i snit 9,2 % dyrere i juli end i juni, mens de eksisterende lejligheder steg 3,2 % i pris," forklarer Mads Ellegaard, relationschef i Home.

Se mere om Home ejerlejlighedsindeks for juli på home.dk - https://home.dk/om-home/presse/home-ejerlejlighedsprisindeks/

------

'STOP-DANS':

Stop efter næsten et års prisfest på huse

Tendensen brudt efter 11 måneder med uafbrudte prisstigninger på huse

Prisfesten for huse stoppede i denne omgang med et fald på 0,3 % fra juni til juli, viser Home husprisindeks. Det lille dyk ødelægger dog ikke den overordnede tendens, lyder det fra Home.

"Huspriserne er steget 8,5 % på et år, og vi anser prisfaldet i juli som et 'lille bump på vejen og ikke varsel om en kommende større nedtur på husmarkedet. Vi oplever også en stigende interesse for at se på hus," siger Mads Ellegaard, relationschef i Home.

Se mere om Home ejerlejlighedsindeks for juli på home.dk - https://home.dk/om-home/presse/home-husprisindeks/

------------
Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset

katte
Dyreliv

Hoster din kat? Det kan være mere end en hårbolle

politi dansk
Nyheder

Advarsel fra politiet: Sommer-tyvene har travlt

badestrand
Nyheder

SSI advarer: Disse personer bør passe på i varmt badevand

brandbil
Krimi

Ældre mand sigtet: Satte ild til eget hjem