Vi har allerede Rosengårdscentret i Odense, Aalborg Storcenter, Bruuns Galleri i Århus og Fields i København. Men nu kan der være flere mekkaer på vej til de shoppe-lystne.
De danske indkøbscentre har nemlig klaret sig igennem krisen med skindet på næsen. Og nu bliver de gamle planer om nye centre hævet frem fra skuffen igen.
"En del projekter blev sat i venteposition, da forbruget faldt markant i forbindelse med finanskrisen. De kan nu blive støvet af og sættes i gang med kort varsel," siger Per Nyborg, der er direktør i Institut for CenterPlanlægning, til Jyllands-Posten.
Butikscentrene kom ud af 2009 med et fald i omsætningen på en procent, mens den samlede detailhandel tabte op mod fem procent.
Og Per Nyborg fremhæver, at centrene har haft en god start på 2010.
Når der kommer nye centre, vil forbrugerne formentlig kunne handle undertøj, bøffer og cd'er på de fleste søndage.
"I de centre, hvor butikkerne kan blive enige om at holde åbent, vil søndag blive en rigtig god handelsdag," siger Per Nyborg.
Det forudsætter dog, at forliget omkring lukkeloven bliver vedtaget i Folketinget først.