Københavns Politi rykkede i går formiddags ud og anholdte tre demonstranter, der havde deltaget i optøjerne for Ungdomshuset på Nørrebro i København 16. december sidste år. Det bekræfter Dommervagten i København over for nyhedsbureauet DNY.
De unge, hvoraf mindst en er kvinde, blev ifølge politiet anholdt klokken 11.36 og skal derfor fremstilles i dommervagten senest klokken 11. 36 torsdag. På grund af travlhed kan det der dog blive tale om et kort retsmøde, som genoptages senere på dagen.
Politiet har ikke yderligere oplysninger i sagen indtil videre. Ifølge Nyhedsavisens oplysninger er en række andre unge blevet opsøgt i løbet af aftenen i går.
I miljøet omkring Ungdomshuset frygter man, at anholdelserne er såkaldte præventive anholdelser, som skal forhindre, at de unge er til stede under en forestående rydning af Ungdomshuset.
Københavns Borgerrepræsentation mødes torsdag for at tage endelig stilling til en mulig nedrivning af Ungdomhuset.