Administration 

Ny undersøgelse: Stor tilfredshed med EUX-elektrikeruddannelsen

Hovedparten af EUX-elektrikerlærlingene er enten tilfredse eller meget tilfredse med uddannelsen. Det viser en ny undersøgelse fra TEKNIQ og Dansk El-Forbund.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
De danske EUX-elektrikerlærlinge er overordnet glade for deres uddannelse. Ifølge en ny spørgeskemaundersøgelse, som brancheorganisationen TEKNIQ og Dansk El-Forbund har gennemført, har 64 procent af lærlingene således en positiv eller meget positiv opfattelse af uddannelsen, mens kun 20 procent er negative.

"Undersøgelsen viser, at EUX-elektrikerlærlingene har taget rigtig godt imod de muligheder, uddannelsen giver for at kombinere de teknisk faglige færdigheder fra elektrikeruddannelsen med de boglige kompetencer fra de gymnasiale fag," siger Benny Yssing, forbundssekretær hos Dansk El-Forbund.

Brug for bedre struktur og planlægning

Ifølge undersøgelsen er tilfredsheden især stor blandt de elever, som udelukkende har undervisning sammen med andre EUX-elektrikere. Her er 71 procent af eleverne positive overfor uddannelsen. I klasserne med blandede uddannelser er det tilsvarende tal på 59 procent.

"I stedet for, som der er røster fremme om, at ensrette alle EUX-uddannelserne, foreslår vi derfor, at man reducerer antallet af skoler, som udbyder den enkelte EUX-uddannelse. Det vil give større hold, bedre kvalitet i undervisningen og bedre økonomi for skolerne" siger Tina Voldby, underdirektør i TEKNIQ.

De lærlinge, der er mest kritiske i forhold til EUX-elektrikeruddannelsen, påpeger alle, at der er behov for at forbedre strukturen og planlægningen af uddannelsen for at styrke integrationen af de el-faglige fag med de gymnasiale. Samtidig bør lærernes kendskab til uddannelsen styrkes.

"Det er afgørende, at erhvervsskolerne planlægger EUX-elektrikeruddannelsen bedre og sikrer et tæt samspil mellem de el-faglige fag og de gymnasiale og udnytter synergien mellem fagene - samt sikrer et tættere samspil mellem underviserne i de gymnasiale fag og elektrikerfagene," siger Benny Yssing.

Gode fremtidsmuligheder

Den primære årsag til, at de unge har valgt EUX-elektrikeruddannelsen, er, at den giver gode muligheder for videreuddannelse (90 procent). Det understreges desuden af, at hele 66 procent af lærlingene ikke ville have valgt uddannelsen, hvis den ikke gav direkte adgang til de lange videregående uddannelser. Og hvis EUX-elektrikeruddannelsen slet ikke eksisterede, ville 53 procent af lærlingene have valgt en gymnasial uddannelse i stedet.

"Et af de vigtigste mål med uddannelsen har jo netop været at tiltrække flere unge, der har både hoved og hænder skruet rigtigt på, og det er lykkedes. Det er lige præcis denne type unge, vi har brug for i en branche, hvor den teknologiske udvikling foregår i lyntempo," siger Tina Voldby.

"Det viser også, at de unge tænker langsigtet, når de foretager deres valg af uddannelse. Derfor er det afgørende, at EUX-uddannelserne er målrettet de enkelte brancher, fastholder deres unikke særpræg og lever op til de krav, der stilles inden for de videregående uddannelser. Dermed kan de skabe den faglige identitet, man får som eksempelvis elektriker," siger Benny Yssing.

Et skridt på vejen

De mest populære videregående uddannelser blandt EUX-elektrikerlærlingene er ingeniør og maskinmester, som 70 procent forventer at vælge.

"Det betyder således, at EUX-elektrikeruddannelsen ikke giver væsentligt flere faglærte men i stedet sikrer, at flere dygtige unge tager en brancherelevant videregående uddannelse. På den måde bidrager de aktivt til at sikre branchen den højt kvalificerede arbejdskraft, der er så stort behov for," siger Tina Voldby.

"Hvis vi skal sikre tilstrækkelig med faglærte i fremtiden, er EUX-uddannelserne altså ikke alene svaret. Vi skal fortsat også sikre en høj tilgang til de almindelige erhvervsuddannelser - herunder elektrikeruddannelsen, tilføjer hun.

Fakta om undersøgelsen

Gennemført i marts af Dansk El-Forbund og TEKNIQ blandt de lærlingemedlemmer af Dansk El-Forbund, der er i gang med EUX-elektrikeruddannelsen.

132 lærlinge deltog i undersøgelsen - det svarer til 47 procent af alle dem, der modtog spørgeskemaet.

Lærlingene var jævnt fordelt på uddannelsens andet, tredje, fjerde og femte år.

Hele undersøgelsen: http://www.tekniq.dk/~/media/files/videncenter/uddannelse/eux-elektrikeruddannelsen%20-%20en%20attraktiv%20uddannelse.ashx

Fakta om EUX-elektrikeruddannelsen

Kombinerer det teknisk faglige fra elektrikeruddannelsen med boglige kompetencer fra gymnasiale fag.

Giver både svendebrev og studenterhue.

Giver direkte adgang til relevante tekniske videregående uddannelser.

Sagt om EUX-elektrikeruddannelsen

Udvalgte kommentarer fra undersøgelsen:

(det bedste ved uddannelsen er), "at man kan kombinere det "bedste" fra to verdener. Vi opnår en bedre forståelse for elfaget, er mit umiddelbare indtryk."

(det bedste ved uddannelsen er), "de muligheder uddannelsen åbner op for, samt den generelle dannelse man får ved også at have kendskab til bl.a. fysik-, kemi- og danskfagene udover at få sin erhvervsfaglige uddannelse."

"Jeg kan lide, at jeg kan udfordre mig selv på en anden måde, end hvis jeg bare tog en gymnasial uddannelse for sig selv. Og så er der gode muligheder for at få arbejde, efter jeg er færdig med EUX."

"Der er ikke styr nok på sammenfletningen af HTX-fag og elfag. De to uddannelser snakker ikke optimalt sammen, og det er klart et kæmpe minus for EUX."

"Det er ikke svært at følge med. Men skolen kan ikke finde ud af at planlægge undervisningen og få det til at hænge sammen."

Yderligere oplysninger:

Tina Voldby, underdirektør i TEKNIQ, mobil 20 12 82 83

Benny Yssing, forbundssekretær, Dansk El-forbund, mobil 20 24 03 53
Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset

katte
Dyreliv

Hoster din kat? Det kan være mere end en hårbolle

politi dansk
Nyheder

Advarsel fra politiet: Sommer-tyvene har travlt

badestrand
Nyheder

SSI advarer: Disse personer bør passe på i varmt badevand

brandbil
Krimi

Ældre mand sigtet: Satte ild til eget hjem

regn
Nyheder

Vand i boligen efter regnen? Det skal du gøre nu

Ulv
Nyheder

Tid til status: Så mange millioner koster ulven