Administration 

Ny trend: Derfor må du gerne kvaje dig

Du behøver ikke fremstå som den perfekte karrierekvinde og mor med det perfekte udseende. Stå ved, at du er et menneske. (Foto: Scanpix / modelfoto)

Kvinder stræber i dag efter at være perfekte – men de ender med at køre sig selv ned.

Kravene til kvinder i dag er store, og indrømmet: Ofte urealistiske og langt fra virkeligheden. Ikke desto mindre afholder det ikke mange af os fra ukritisk at stræbe efter et ideal som powerkvinden, der kan det hele – ofte med et mislykket resultat til følge. Men heldigvis er tiden til et nyt kvindeideal kommet.

Tiden er kommet til at være flawsome (en blanding af flaw og awesome) – på dansk fejltastisk. Hvor det perfekte er at stå ved, at man netop ikke er perfekt.

- Det handler om, at man giver sig selv og andre plads og lov til at falde og fejle – for kun derigennem lærer vi, siger Benja Stig Fagerland, der er en international karriekvinde, bosiddende i Norge og med danske rødder.

Lider du af stress? Her er 10 faresignaler, du skal tage alvorligt

I internationale forretningsmiljøer er hun kendt for sin kamp for at gøre kvinder mere synlige og attråværdige i bestyrelser og forretningslivet.

– Det er tid til at pille glasuren af og se på indholdet. Jeg har selv oplevet, hvordan det er at brænde ud, fordi man får sagt ja til for meget og godt vil kunne klare alting på én gang, fortæller Benja, som i den grad er tilhænger af og holder foredrag om fejltastisk- trenden.

– Så jeg er blevet benhård til at prioritere. Jeg er som person meget passioneret og ekstremt social, og jeg vil gerne være med til det hele og sige ja tak til de mange invitationer og henvendelser, jeg får, men det kan jeg ikke. For hvert tilvalg er der også mindst ét fravalg, og det har jeg måttet erkende. Det synes jeg er en vigtig del af historien. For vi kan ikke alt, det er der ingen af os, der kan. For at være til stede i vores TIL-valg, må vi hvile i vores FRA-valg. Om det ikke er lettere sagt end gjort, når man nu gerne vil kunne det hele? Muligvis. Men det handler om hele tiden at være bevidst om sine valg.

Sex bliver bedre med alderen: Læs på Femina.dk hvorfor

Vi skal kunne rumme hele pakken

Ifølge psykolog Anna Bjerre, der er stifter af GirlTalk.dk, som hjælper og rådgiver unge piger, lever vi i dag i et samfund, der er blevet ekstremt individualiseret. Hvor det handler rigtig meget om mig, min trivsel, min succes, og what’s in it for me – og det skaber krav om at præstere og lykkes.

– Vi oplever hele tiden det her præstationssamfund, hvor der er ekstremt meget fokus på det ydre – hvad man kan, og hvad man kan levere. I dag er der også i højere grad end før i tiden en diskurs om, at det, der før var muligheder, er blevet til krav. Og det presser kvinder ekstra meget. For eksempel det at ændre på kroppen ved måske at få lavet bryster. Det er ikke et spørgsmål, OM du vil have lavet bryster, men i højere grad HVORNÅR.

– Og især rigtig mange kvinder lever i skyggen af den her perfektion, hvor det bliver det ideal, vi gerne vil opnå. Men hvad er perfektion egentlig? Hvis jeg nu kigger på mine børn. De er bestemt ikke fejlfri, men de er perfekte for mig. Men hvis noget kun kan være perfekt, hvis det er fejlfrit, så er det et problem. Dem, jeg har i terapi eller møder på GirlTalk.dk, de tror, at de først er perfekte, når de er fejlfri. Og når livet i øvrigt er smertefrit. For vores liv må helst ikke være præget af for meget smerte, for så er det jo ikke perfekt. Men det er rigtig vigtigt, at fejl ikke kategoriserer livet som værende en succes eller en fiasko. Vi kan bare kategorisere det som livet. For sådan er det. Vi skal kunne rumme hele pakken.

Læs her, hvordan dit ansigt afslører din livsstil: Se mere på Femina.dk

Også ifølge Benja er det en udfordring for kvinder at acceptere livets hele pakke, for ”kvinder har det ofte vanskeligt med at fejle”. Der er noget i vores kultur, der gør, at vi, fra vi er helt små, bliver belønnet for at være perfekte. Fra skolesystemet og omverdenen i det hele taget. Og det følger os i voksenlivet.

– Mit hovedbudskab omkring at være fejltastisk, det er, at det ikke handler om at fejle, men om at lære. I min verden sætter jeg en fed streg over at fejle og skriver at lære i stedet for. Fordi det at fejle, det er jo ikke at falde ned af stolen og trynes så det synger, men det er, hvis man ikke rejser sig igen. Så det handler om at omkode sig selv til både at tillade sig selv og også andre at falde og fejle og ikke mindst lære igennem den proces. Selv har jeg fejlet og er faldet gang på gang, men jeg har lært og er blevet klogere og stærkere for hver gang.

FEJL, FOR FANDEN!

Men hvorfor blev idealet om den perfekte powerkvinde det, vi kvinder føler vi skal leve op til? Det handler om selvværd. Og det glemmer vi desværre ofte at fokusere på i en tid, hvor andres evige overskudsagtige perfektion bliver kastet i hovedet på os overalt.

Fordi samfundet er etableret, som det er, og medierne fungerer, som de gør, er vi nødt til at finde det frem inde i os selv, der skal få os til at forstå, at det er okay ikke at være speltmor og toptune kroppen i fitnesscentret hver aften, mens karrieren kører på skinner, og det hele foreviges på Facebook.

– Vi venter hele tiden på at få en accept og anerkendelse udefra – fra kollegaer, ledere, konkurrenter, familie, netværk – men så får vi aldrig skabt den her accept, for den skal komme indefra og ud, ikke omvendt. Men jeg bliver også selv påvirket alt det, der sker rundt om mig. Hver eneste morgen siger jeg til mig selv: Du er sgu god nok, som du er!, og så går jeg ud i livet med mit motto: Fejl for fanden, Benja! Jeg tror, grunden til, at jeg selv begav mig ud i denne her, til tider krigeriske, mission for 10 år siden med kampen mod perfekte super-kvinder, var, at jeg selv var skidetræt af at blive puttet ned i rollen som den ufejlbarlige powerkvinde. For det er jeg bare ikke!

Heldigvis mener Benja, tiden er ved at være inde til nye kvindeidealer, ”for vi er trætte af kvinder, der er alt for perfekte”.

dansk politi
Krimi

På flugt fra politiet: Ramte lygtepæl og stak af igen

Limfjorden Rundt
Underholdning

47 skibe indtager Limfjorden med stor finale i Skive

marked
Underholdning

Gratis høstmarked søndag byder på smagsprøver, musik og historie

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Skuespillerne
Film og TV

Nu kommer filmen om historien om Soundboks

Claude AI
Nyheder

AI breder sig: Halvdelen af virksomheder prioriterer kun lidt træning

Fårup sommerland
Nyheder

Nordmændene vender tilbage: Fårup oplever markant fremgang

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær