Naturstyrelsen har købt de første 50 hektar til en ny skov mellem Viby og Gadstrup syd for Roskilde.
Planen er, at skoven med tiden skal brede sig over omkring 700 hektar.
En ny stor skov er på vej syd for Roskilde.
Naturstyrelsen har købt de første 50 hektar landbrugsjord til Gadstrup Skov, som efter planen skal ende med at dække omkring 700 hektar, svarende til syv kvadratkilometer. Skoven etableres i samarbejde mellem Naturstyrelsen, Roskilde Kommune og HOFOR. Arbejdet med at købe yderligere landbrugsjord gennem frivillige aftaler med lodsejerne er allerede i gang.
Den kommende skov skal blandt andet beskytte grundvandet, optage CO2 og skabe mere plads til natur og friluftsliv. Når landbrugsdriften på arealerne stopper, bliver jorden ikke længere gødet og sprøjtet. Det skal være med til at beskytte grundvandet i området.
Gadstrup Skov skal samtidig skabe en grøn forbindelse mellem Viby og Gadstrup og forbinde naturområderne Ramsødalen og Syv Holme Mose.
Onsdag den 30. september holder Naturstyrelsen og Roskilde Kommune et udendørs borgermøde på det nyerhvervede areal fra klokken 17.30 til 19.30. Her kan interesserede høre mere om planerne og komme med input til den videre planlægning.