Norske haveejere skal kunne ringe efter dræbersnegle-politiet, der rykker ud og kommer med gode råd til at undgå en af haveejerens største plageånder.
Det fastslår mad- og landbrugsminister Terje Riis-Johansen, der vil have indsatsstyrkerne stationeret over hele landet.
- Vi må tage sneglene, før de tager os. Mange er allerede dybt fortvivlede over, at de ikke kan bruge deres have, som er fyldt med snegle og slim, siger ministeren til vg.no.
Opløftende resultater
200 snegleeksperter skal samles til en konference i Bergen for at finde en løsning på det voksende problem. En ekspert foreslår blandt andet, at lokale ildsjæle skal lære at fastslå forskellige typer snegle, kortlægge deres udbredelse, smitteveje og lære at begrænse problemet lokalt.
En anden forsker siger desuden, at der er forsket i at sætte små nyttedyr ud i naturen, hvor de angriber sneglene, og hun kalder forskningsresultaterne for opløftende.
Indtil nu er der afsat tre millioner kroner til projektet