Nordkorea fortsætter med at spille med de militære muskler. Nu siger Nordkorea til Rusland, at de bør overveje at evakuere alle ansatte på ambassaden i Pyongyang på grund af de stigende spændinger på den koreanske halvø, siger en russisk diplomat fredag.
- En repræsentant for det nordkoreanske udenrigsministerium har forslået, at Rusland undersøger spørgsmålet om at evakuere de ansatte på den russiske ambassade, siger talsmand Denis Samsonov til russiske nyhedsmedier.
Indtil videre har russiske myndigheder sagt, at de ser situationen an, men at der foreløbig ikke er planer om en evakuering, da situationen i Pyongyang på nuværende tidspunkt er "absolut fredelig".
Spændingerne mellem Nordkorea og Sydkorea er taget betydeligt til den seneste tid med Nordkorea som den helt store provokatør.
Nordkorea meddelte før weekenden, at der er "krigstilstand" mellem de to lande. Og onsdag sagde det nordkoreanske militær, at det har fået endelig bemyndigelse til et "nådesløst" angreb på USA, der kan involvere atomvåben.
Nordkorea har også blokeret grænsen til den vigtige industrizone Kaesong, der ligger på den nordkoreanske side af grænsen mellem Syd- og Nordkorea.
Flere end 50.000 nordkoreanere arbejder på fabrikker i Kaesong-komplekset, hvor omkring 120 firmaer fra Sydkorea har etableret sig.
/ritzau/AFP