Administration 

Nikolaj Coster-Waldau om sit valg: Det giver mig livskvalitet

Film og TV
billede af Nikolaj Coster-Waldau
Nikolaj Coster-Waldau har udmærket sig internationalt. Det hele begyndte hjemme i Danmark på Ærø, hvor han oprindeligt kommer fra. Nikolaj Coster-Waldau blev uddannet skuespiller fra Statens Teaterskole i 1993 og fik sit store gennembrud i Ole Bornedal-thrilleren "Nattevagten" året efter. Lige efter årtusindskiftet landede han sin første internationale rolle i Ridley Scotts krigsdrama "Black Hawk Down". Nu er han tilbage i dansk film i det biografaktuelle drama "Smagen af sult" (Arkivfoto) (Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix)

Den danske Hollywood-stjerne er tilbage i dansk film som gourmetkok med tårnhøje ambitioner. Noget, som skuespilleren selv kan relatere til.

Kan man få både kærligheden og karrieren, når man kaster sig frådende over livet?

Det dilemma er omdrejningspunktet i det biografaktuelle drama "Smagen af sult", som har den danske Hollywood-stjerne Nikolaj Coster-Waldau i hovedrollen som gourmetkokken Carsten.

- Når du dedikerer så meget af din tid på dit arbejde, så er der jo mindre tid til andre ting. Og det er noget, jeg kan relatere til, siger Nikolaj Coster-Waldau - meget apropos - fra en telefonforbindelse fra Mexico, hvor han er i gang med indspilningerne til filmatiseringen af romanen "God is a Bullet".

- Det er ikke altid lige klart at se konsekvenserne, når man tager et valg. Ofte tager jeg valg på en mavefornemmelse - for eksempel at det kunne være skidesjovt at arbejde med det her.

- Og så er konsekvensen, at jeg lige pludselig er i Mexico i tre måneder. Og måske endda længere tid, hvis filmen ikke holder produktionsplanen. Og hvad så med den der familieferie? Men sådan er det, og sådan er livet, siger den 50-årige stjerne, der privat er gift med skuespillerinden Nukâka Coster-Waldau, som han har to store døtre med.

Det er svært for Nikolaj Coster-Waldau at beskrive, hvad skuespillet betyder for ham, og hvad der gør valget værd for ham.

Men det er noget helt essentielt.

- Det handler om at føle, at man bruger sig selv. For mig er det at bruge min kreativitet, og det giver mig livskvalitet. Det tror jeg, er den korteste måde at sige det på, fortæller han.

- Jeg er enormt lykkelig og taknemlig for, at jeg laver det, som jeg er passioneret for, så derfor er jeg tydeligvis villig til at give afkald på nogle andre dele af livet.

- Jeg får næsten altid spørgsmålet, om ikke det er hårdt og forfærdeligt. Men det er jo mit valg, så jeg nægter at gå og pibe over det. Jeg tror, at afklaring, ærlighed og kommunikation med min kone og mine børn er det allervigtigste. I filmen er der jo en kommunikationsbrist mellem parret.

I "Smagen af sult" knokler Carsten, i skikkelse af Nikolaj Coster-Waldau, sammen med sin hustru, spillet af Katrine Greis-Rosenthal, indædt for at sikre deres gourmetrestaurant Malus - det latinske ord for æble - en af de eftertragtede michelinstjerner.

Men et skæbnesvangert brev insinuerer, at der er taget en bid af den forbudte frugt, og det sender parret på kollisionskurs.

- Selvfølgelig bliver det sat på spidsen. Men jeg tror sådan set, at alle i længerevarende forhold kender til perioder, hvor kommunikationen måske ikke fungerer så godt, og man glider lidt væk fra hinanden, siger han.

- Det tror jeg, vi alle sammen stort set har prøvet at bøvle med, og så må man finde ud af, hvordan man kommer tilbage igen.

Apropos at komme tilbage igen, så er Nikolaj Coster-Waldau tilbage på sit modersmål.

Det var blandt andre instruktør Christoffer Boe og medforfatter Tobias Lindholms fortælling, der fængede ham.

- Jeg synes, det er en fascinerende verden, den kulinariske eksplosion, vi har haft i Danmark, og hvordan den er blevet en kulturbærer. Det har jeg været nysgerrig på - jeg er ikke selv den største kok, så der var også en nysgerrighed der.

- Og så havde jeg behov for at lave noget fuldstændigt karakterbåren, efter at jeg var blevet færdig med "Game of Thrones". Den sidste sæson var meget intens, og det hele var meget, meget stort, så det var sindssygt dejligt at tage på arbejde og komme hjem igen samme dag, fortæller han.

Nikolaj Coster-Waldau var under vingerne hos den anerkendte gourmetkok og tidligere verdensmester Rasmus Kofoed, der er medejer af den verdensberømte trestjernede danske michelinrestaurant Geranium, og fik en dag i køkkenet med ham og hans entourage.

- Jeg fik lov til at klippe nogle små blomster selv - jeg kunne i hvert fald ikke ødelægge noget - og så fik jeg også lov til at smage noget af hans mad. Det var total bonus og en meget stor hjælp, må jeg sige.

- Jeg prøvede at forstå, hvor han kom fra, fordi han virkelig er arketypen på en kok, som har taget det så langt, man overhovedet kan, fortæller han.

Når kameraet zoomer helt ind, er det dog ikke Nikolaj Coster-Waldau, som tilbereder retterne i filmen, men derimod kokken Bo Lindegaard, der var konsulent undervejs.

- Jeg kan da filetere en laks nu og skære fantastiske løg. Men det tager mange år at blive rigtig ferm til det, bemærker Nikolaj Coster-Waldau, inden han fortæller, at også statisterne var den ægte vare.

- Det var en sindssyg hjælp til autenticiteten i forhold til de gange, min karakter, Carsten, tænder lidt af. Jeg ville ikke lave en eller anden kopi af noget, jeg har set i "Masterchef" eller Gordon Ramsay gøre, siger han.

Det er godt to år siden, at "Smagen af sult" kom i kassen. Siden har Nikolaj Coster-Waldau lavet sit store passionsprojekt "Against the Ice", som er filmatiseringen af polareventyreren Ejner Mikkelsens fortælling "Farlig tomandsfærd".

Og så filmer han som bekendt "God is a Bullet", som også har den oscarvindende skuespiller Jamie Foxx og skuespillerinden January Jones på rollelisten.

Men uanset hvilket filmset han befinder sig på - om det er i en regnvåd dag i København, et majestætisk Grønland eller en gold ørken i Mexico - er arbejdet fuldstændig det samme, understreger han.

- Jeg kan godt lide karakterdrevne film, og det er også det, jeg laver mest af og synes, er sjovest. Er det oppe i en størrelse af "Game of Thones" og Blockbuster-film, er det selvfølgelig meget større, og budgetter kan også selvfølgelig give helt andre muligheder. Men det gør ikke nødvendigvis en film bedre.

- Grundlæggende er en god film den, hvor publikum kan identificere sig og lever sig ind i karakteren. Og det er vi sindssygt gode til i Danmark.

"Smagen af sult" kan ses i biograferne landet over.

/ritzau/

Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Frihedsgudinden
Nyheder

Dansk eksport til USA bremser efter mange års voldsom vækst

Vejarbejde
Nyheder

Hastighedsgrænsen ved vejarbejder er ikke for sjov

Vinderne
Nyheder

Murstensbyggeri fra 1940'erne vinder stor renoveringspris

regn
Nyheder

Advarsel efter skybrud: Skaderne kan vise sig flere uger senere

dansk politi
Krimi

På flugt fra politiet: Ramte lygtepæl og stak af igen

Limfjorden Rundt
Underholdning

47 skibe indtager Limfjorden med stor finale i Skive

marked
Underholdning

Gratis høstmarked søndag byder på smagsprøver, musik og historie

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Skuespillerne
Film og TV

Nu kommer filmen om historien om Soundboks

Claude AI
Nyheder

AI breder sig: Halvdelen af virksomheder prioriterer kun lidt træning

Fårup sommerland
Nyheder

Nordmændene vender tilbage: Fårup oplever markant fremgang

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd