Den dansker, der ved retten i Sarajevo står tiltalt for at planlægge en terrorhandling, får sværere og sværere ved at klare frisag. Torsdag blev den hovedmistænkte svensker, ?Maximus?, afhørt i retten i Bosnien, og ifølge TV2 Nyhederne sagde den formodede bagmand, at den tiltalte dansker var til stede i lejligheden, da sprængstofferne blev pakket ned. Udsagnet er stærkt belastende for den tiltalte dansker, der hele tiden har nægtet at kende til sprængstofferne, ligesom han har nægtet at have været til stede i lejligheden. Terrorsagen i Sarajevo har ifølge myndighederne tæt forbindelse til den danske terrorsag, hvor en gruppe unge fra Glostrup er varetægtsfængslet, sigtet for at planlægge terror.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.