Der blev intet mindre end skrevet historie, da Det Demokratiske Parti torsdag valgte Nancy Pelosi som formand for Repræsentanternes Hus. Det er nemlig første gang, en kvinde indtager denne stilling, der er den tredje mest magtfulde i landet efter præsident George W. Bush og vicepræsident Dick Cheney.
Det vil med andre ord sige, at hvis den svagelige - men jagtglade - Cheney på en jagttur skulle komme til at forveksle Bush med en kronhjort og samtidig selv blive ramt af et dødeligt hjerteslag, så vil Nancy Pelosi kunne indtræde som USA s første kvindelige præsident.
Nancy Pelosi vandt afstemningen om at blive formand over Steny Hoyer fra staten Maryland.
Republikanerne mødtes også torsdag for at diskutere, hvordan deres formandsposter skal fordeles efter, at de for første gang siden 1994 er kommet i flertal i Repræsentanternes Hus. De vil fredag holde afstemning om den endelige fordeling af opgaverne.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.