Fire danskere har indtil videre været savnet efter jordskælvet, der i mandags ramte provinsen Sichuan i Kina.
To af danskerne har løbende haft kontakt med den danske ambassade, og i dag ringede den ene af de to andre så hjem til sin familie og fortalte, at han var i god behold. Dermed er de danske myndigheder kun i tvivl om én danskers situation efter jordskælvet.
»Vi har en medarbejder, der forsøger at finde den savnede, og som vil opsøge hospitaler i området,« siger den danske ambassadør Jeppe Tranholm-Mikkelsen til TV 2 News.
På turistbesøg
I Beijing har man accepteret at tage imod udenlandsk nødhjælp og har samtidig indvilliget i hjælp fra redningshold fra Japan og rivalen Taiwan.
Den savnede dansker tog til Kina på turistbesøg, mens den dansker, der nu har ringet hjem, har arbejdet i landet. Ifølge TV 2 s oplysninger var han på besøg i byen Chengdu, hvis beliggenhed er omkring 100 kilometer fra jordskælvets epicenter.
Da han til dagligt er bosiddende i Sverige, har Udenrigsministeriet samarbejdet med Sverige for at finde ham.
I en af de hårdest ramte byer Beichuan, der ligger i Sichuan-provinsen, er der blevet tilsendt mere end 10,000 læger, politifolk og frivillige, hvor man mener, at op mod 5.000 mennesker er omkommet efter jordskælvet ramte området for tre dage siden.
5000 døde i alt
Den kinesiske statskanal anslår, at op mod 50.000 mennesker er omkommet, og at over 10 millioner mennesker er direkte berørt af jordskælvet.