Komikeren Omar Marzouk står der ikke. Filmskuespilleren Ali Kazim, som har været med i blandt andet Forbrydelsen og Pizza King , findes heller ikke. Og heller ikke folketingsmedlemmerne Hüseyin Arac (S) eller Kamal Qureshi (SF) er så kendte, at Blå Bog gider at ofre et ord på dem.
Nyhedsavisen har gennemgået Blå Bog og har fundet frem til, at ingen, der har de 20 mest brugte muslimske navne som Mohammed, Ahmad eller Nadia, er kommet med i bogen om kendisser.
Absurd
»Det er fuldstændig absurd, at mange kunstnere og folk i gode stillinger med muslimsk baggrund ikke står i Blå Bog . Det er som om, magteliten i det danske samfund ikke har opdaget, at Danmark er et mangfoldigt samfund. Det er selvfølgelig trist, for et samfund skal inddrage alle borgere. Vi får ikke en bevægelse fremad, hvis navne med indvandrerbaggrund kun forbindes med noget dårligt, og succeshistorierne forbliver usynlige,« siger folketingspolitikeren Kamal Qureshi (SF).
Forfatter og debattøren Rushy Rashid Højbjerg (der har skrevet Et løft af Sløret ) beklager, at de muslimske navne ikke er med i Blå Bog . Det er hun heller ikke selv.
»Vi er stadigvæk en ung nation i forhold til at favne folk, der ikke er som os selv. Det betyder meget at få flere med indvandrerbaggrund i Blå Bog. Bogen er en blåstempling af folk, der hæver sig over landskabet, og som vi som samfund er stolte af,« siger hun.
Hun mener, det er trist, at Blå Bog ikke anerkender indvandrerne. De har også brug for forbilleder.
Når der ikke er så mange indvandrenavne i Blå Bog, skyldes det så, at indvandrerne ikke er dygtige nok til at slå sig igennem?
»Folk med indvandrerbaggrund har også selv et ansvar. Mange er først nu ved at finde fodfæste i Danmark. Min generation har skullet kæmpe hårdt for at slå igennem i samfundet og måske gøre sig fortjent til en plads i den Blå Bog . Men mine børn vil være 100 procent del af det danske samfund, så for deres generation vil det være naturligt at nå et niveau, hvor man kommer i betragtning til at komme i Blå Bog ,« svarer Rushy Rashid Højbjerg.
Khader er med
»Jeg har endnu ikke fundet ud af, hvad det betyder at stå i Blå Bog ,« griner Naser Khader, formand for Ny Alliance. Han er en af de få indvandrere, der har fået plads i bogen. Naser Khader savner også flere indvandrere i bogen, men tror ikke, det betyder det store.
»De der har behov for forbilleder åbner ikke Blå Bog. Forbilleder får man gennem medierne, så det spiller ikke den store rolle i forhold til integrationen at indvandrenavnene mangler i bogen,« mener han.
I Kraks Blå Bog 2007 er der blevet plads til 7.963 biografier af betydningsfulde personer i Danmark.
Man finder ikke et eneste portræt af personer med de 15 mest populære muslimske indvandrenavne.
Nyhedsavisen har scannet Blå Bog ind elektronisk og undersøgt bogen systematisk.
Fornavne som ikke findes i Blå Bog er blandt andre: Muhammed, Ahmad, Nadia, Ibrahim, Mustafa, Abdul, Natascha, Abdi og Said.