Kort før klokken 19.00 mandag aften væltede en tankvogn fyldt med saltsyre ved Årup på Fyn. Tanken sprang læk, og det medførte, at noget af den ætsende syre løb ud på jorden, oplyser Fyns Politi.
Politiet blev nødt til at lukke både motorvejen og den parallelle hovedvej for at kunne rydde op.
- Tanken lå på hovedet, og studserne til tanken var trykket ned under jorden, så vi kunne ikke få den tømt. Derfor blev vi nødt til at løfte den, samtidig med, vi skulle være sikre på, at den ikke sprang læk - det havde givet en farlig situation. Derfor har det taget så lang tid, siger vicepolitikommisær Finn Wegner ved Fyns Politi til Avisen.dk.
Først klokken 6.30 tirsdag morgen åbnede motorvejen igen. Inden da måtte politiet have hjælp af en såkaldt BMS-kran, der kunne løfte den tunge tank.
To Falck-folk og lastbilchaufføren blev indbragt til Odense Universitetshospital til observation, men er blevet udskrevet igen. Og takket være indsatsen var udslippet af saltsyre i naturen også beskedent.
- Ud af et par tusinde liter i tanken, så røg der vel maksimalt 200 liter ud, som vi vurderer det, siger vagthavende ved Assens Politi til Avisen.dk.
Saltsyren har givet et par afsvidninger på jorden, men da syren er et naturligt fremkommende stof, er der ikke tale om noget større problem ved udslippet, lyder det fra Assens Politi.
Motorvejslukningen medførte massive køer, men klokken 7.30 tirsdag morgen flød trafikken normalt igen.