FC København er det danske hold, der har de bedste muligheder for at gå videre i en europæisk turnering. Det mener den danske landstræner Morten Olsen.
Brøndby og OB skal krydse klinger med henholdsvis Hertha Berlin og Genoa, men det er ifølge landstræneren FC København, der i aften tager i mod Apoel Nicosia fra Cypern, han sætter pengene på.
"Selv om Apoel Nicosia ikke siger os meget, skal man huske på, at Cyperns nummer ét i sidste sæson, Farmagusta, var i Champions League. Men umiddelbart vurderet må det være FCK, der har de bedste chancer af de tre danske hold," siger Morten Olsen til Politiken.
Og vigtigheden af de danske holds deltagelse i Champions League, skal ikke undervurderes i landsholdsammenhænge.
"Det er jo dér (Champions League), den allerbedste fodbold spilles. Superligaen er god, men tempoet, det tekniske niveau og alt i og omkring kampene er jo på højeste niveau i Champions League, og dér kan spillerne få erfaring, som landsholdet kan bruge," siger Morten Olsen.