For et år siden spillede han i 1. division. Nu kan Morten Nordstrand få debut på landsholdet.
FC Nordsjælland-angriberen har gjort det så overbevisende på ligalandsholdets tur til USA og Mellemamerika, at landstræner Morten Olsen har valgt at tage den hurtige angriber med i truppen, der skal møde Australien i en venskabskamp i England den 6. februar.
»Træningsturen og kampene mod internationale modstandere herovre har givet os chancen for at se, at Morten Nordstrand er en spiller med gode muligheder i fremtiden. Samtidig har han fået førstehåndskendskab til dele af spillestilen på A-landsholdet og de krav, vi stiller til spillerne dér. Og med den aktuelle skadessituation blandt de øvrige emner, rykker vi ham nu hele vejen op for i første omgang at se ham med landets allerbedste spillere til træningerne i London,« siger Morten Olsen.
Morten Nordstrand er selvsagt stolt og beæret over udnævnelsen.
»Jeg er overrasket, men utrolig stolt. Det er lidt vildere, end jeg havde drømt om. Men det er jo én af de ting, man har drømt om, netop at komme ind over A-landsholdet. Jeg tager det som et skulderklap, for det er jo et bevis på, at jeg gør nogle af de rigtige ting som spiller,« siger den 23-årige angriber, der spillede i barndomsklubben Hundested, indtil han var 17 år.
Morten Nordstrand bliver eneste nye ansigt i truppen, der ellers består af lutter landsholdskendinge.