Efterforskningen af tyveriet af 26,7 millioner kroner fra Danske Banks fordelingscentral i Brabrand ved Århus i julen har nu ført til endnu en sigtelse.
Moderen til en af de allerede fængslede fik i går sit hjem ransaget, og her fandt politiet mellem 50.000 og 100.000 kroner, fortæller efterforskningsleder Jørn Andersen.
- Vi har derfor sigtet hende for hæleri, og vi er nu i gang med at undersøge om pengene stammer fra kuppet, siger han.
Kvinden blev afhørt på sin bopæl i aftes og derefter sigtet. Hun har ikke været anholdt og vil heller ikke blive fremstillet i grundlovsforhør.
Politiets gennembrud i sagen om millionkuppet, som er danmarkshistoriens tredjestørste, kom den 14. marts, da 10 personer i Århus og fire mænd i Prag blev anholdt. I alt sidder seks mænd nu varetægtsfængslet frem til 20. maj.