Den 29. juni fører det musikalske legebarn Moby atter musikelskere ind i en ny afkrog af musikken. Der udkommer nemlig amerikanerens nye album 'Wait for me'.
Forventningerne er som altid tårnhøje til musikerens opfindsomhed, og de er ikke blevet mindre af, at han på dette album har inviteret flere prominente kunstnere til at give deres bidrag.
Det er blandt andet den meget anerkendte producer Ken Thomas, som har mixet hele det nye album. Han har tidligere lavet musik med både Sigur Ros og M83.
Men også visuelt giver Moby sine fans noget at se frem til. Alle billeder er taget af fotografen Jessica Dimmock, mens Moby selv har tegnet albummets cover.
Og allerede nu kan fans få første snigpremiere af, hvad der er i vente. Moby har nemlig bedt stjerneinstruktøren David Lynch om at lavet videoen til det første udspil fra pladen.
Videoen til sangen, som hedder 'Shot In The Back Of The Head', kan allerede nu ses på Mobys hjemmside: http://www.moby.com/videos