Når bilister om få år kører ind ad Amagerbrogade mod Christianshavn, vil en stemme i mobiltelefonen læse op, hvis der er sket et uheld forude, så man kan nå at dreje fra.
Mobiltelefonen vil kun læse de trafikmeddelelser op, der er relevante for, hvor man er henne.
På den måde slipper københavnerne for at høre om trafikken ved Herning og Hobro, som det sker i dag.
Det er DR Trafik, som sammen med Dansk Industri, TDC og Dansk Autohjælp er ved at udvikle et nyt intelligent trafiksystem.
»Her er en teknologi, som virkelig har noget perspektiv, fordi den er målrettet den enkelte bilist. Du får kun den information, du har brug for,« forklarer Jan Fredholm, ressourcemanager i DR Trafik.
Undgå køer
Det smarte ved det nye system er, at GPS"en i mobiltelefonen kan vise præcist, hvor bilen kører.
Derefter sender en computer oplysninger til mobilen om trafikuheld, kø eller farlige trafikkryds og skoler i nærheden, hvor man skal sætte farten ned.
De mange oplysninger om trafikken stammer fra Vejdirektoratet, politiet og de 1.500 frivillige, der rapporterer om trafikken til DR.
Hos Dansk Industri håber man, trafiksystemet vil nedbringe antallet af trafikdræbte. Samtidig skulle teknikken gerne guide bilisterne væk fra de værste køer.
»Hvis vi bruger teknologien korrekt og sidder mindre i kø på vejene, kan vi få frigivet hænder til at arbejde,« siger John Robert Kristensen, chefkonsulent fra Dansk Industri.
Undersøgelser viser, at det hvert år koster samfundet milliarder af kroner, at folk spilder deres tid på at vente i bilkøer.
Forsøget er startet
I løbet af efteråret vil omkring 25 personer teste, om det nye system virker. Hvis forsøget bliver en succes, er målet, at alle interesserede bilister inden for kort tid kan få glæde af den nye teknologi. Det er endnu ikke bestemt, hvad det kommer til at koste at bruge den nye trafikinformation.