I dag er hun kendt som Miss Sunshine over det meste af verden.
Hun bor med familien i både Monaco og Florida, men Caroline Wozniacki er altså også bare hende, som begyndte karrieren som ganske lille i Køge Tennisklub.
Det slår tennis-esset fast over for SE og HØR.
- Jeg voksede op i Danmark, så jeg føler mig meget dansk. Jeg savner hygge, og jeg prøver at genskabe den, hvor jeg er.
Jeg gav David (Lee, red.) bogen ”Hygge” – og han sagde: “Ahhh, nu giver det mening, du er ikke underlig, du er bare fra Danmark”, fortæller Caroline Wozniacki til ugebladet.
Hendes mand, David Lee, er heldigvis også glad for Dannevang, så måske ender det med, at parret kommer mere til Danmark.
Måske permanent, men i hvert fald nok med et sommerhus på dansk grund.
- Den danske sommer er det bedste, fortæller Caroline Wozniacki, som ellers med bopæl mest i Monaca får mere sol end de fleste solhungrende danskere.
Men når familien overvejer Danmark, så skyldes det i høj grad også hensynet til datteren Olivia.
- Vi elsker begge to at være her, og jeg synes det er vigtigt for hende at lære den danske kultur at kende, forklarer Miss Sunshine til ugebladet.