Danskerne står i kø for at hylde afdøde Flemming Jørgensen, og en planlagt mindekoncert på Bamses fødselsdag den 7. februar blev udsolgt på få timer.
Det fortæller John Madsen fra MN Music.
"Det tog tre timer, så var alle 4.400 billetter solgt," siger han til Newspaq.
Den store interesse for koncerten kommer ikke bag på John Madsen.
"Nu er det jo den eneste mindekoncert, der bliver afholdt, og jeg tror, at der er mange, der gerne vil ud og være med til en afslutning og et minde omkring Flemming 'Bamse' Jørgensen," siger John Madsen.
De helt store navne i popmusikken vil synge og spille, når Aarhus siger farvel til byens store søn, som døde nytårsdag af et hjertestop.
Det gælder blandt andet Kim Larsen, Peter Belli, Anders Blichfeldt fra Big Fat Snake og Jacob Haugaard.
Mindekoncerten finder sted i Aarhus Idrætspark - også kendt som NRGI Arena - den 7. februar. Bamse ville være fyldt 64 år den dag.
Overskuddet går til Diabetesforeningen og Kræftsyge Børn på Skejby Sygehus.