Det svage punkt er mellem stængerne.
Det er en gammel kliché, men den passer glimrende på FC Midtjyllands situation: Den tjekkiske målmand, Martin Raska var langt fra sikker i sine indgreb i feltet i søndagens kamp mod Silkeborg. Flere gange gik han galt af bolden, når Silkeborg smækkede den ind i luftrummet foran tjekkens mål.
Ikke afgørende
Søndag blev Martin Raskas præstation ikke en afgørende faktor, selvom han ikke så alt for godt ud ved bundholdets føringsmål efter 15 minutter. (Eller ved hjørnesparket sekunderne forinden for den sags skyld.)
Med tre mål ragede FC Midtjyllands offensiv målmandens kulsorte kastanjer ud af ilden ham, men en stærkere modstander kunne tænkes at straffe den slags fejl, som tjekken gjorde sig skyldig i.
Kæmpede flot
Det gjorde Silkeborg ikke, men de skal nu alligevel have ros for deres indsats. Især i første halvleg spillede de som brumbassen, der ikke ved, at den ikke kan flyve: De rødklædte har længe været (næsten) dømt til nedrykning, men alligevel kæmpede de forbilledligt for at redde livet i landets bedste række.
Der blev tacklet og sparket og headet, så det var en fryd, lige indtil midtjyderne fik lukket kampen med topholdets kynisme. Så gik luften af ballonen, og hjemmeholdet kunne cruise sikkert i mål.
En halvleg var nok
Simon Poulsen havde en meget rammende kommentar til Viasat efter kampen:
- Når vi får det til at fungere, så kan vi slå alle hold. I dag fik vi det til at fungere en halvleg, og det var nok til at slå Silkeborg, så hvad kan det ikke blive til, når vi får det til at fungere over en hel kamp?, spurgte han.
Godt spørgsmål, Simon. Mon ikke svaret til dels kommer an på, om den tjekkiske målmand får styr på sin indsats mellem stængerne.
FC Midtjylland - Silkeborg 1-1
0-1 Casper Henningsen (15.)
1-1 Dennis Sørensen (40.)
2-1 Frank Kristensen (53.)
3-1 Dennis Sørensen (80.)
Tilskuere: 7.268