Midtjyllands Lufthavn i Karup er reddet på målstregen.
Det står klart, efter lufthavnen tirsdag har underskrevet en aftale med et nyt flyselskab.
Det oplyser Viborg Kommunes Venstre-borgmester, Ulrik Wilbek, der er bestyrelsesformand for Midtjyllands Lufthavn til TV MIDTVEST.
- Operatøren har hele tiden været interesseret i at flyve ruten på en fin måde med fine forhandlinger og uden at kræve de store ting af os, så vi tror på, vi har en fin løsning her, siger han.
Ulrik Wilbek oplyser, at den nye operatør, hvis navn fortsat er hemmeligt, går på vingerne på ruten mellem Karup og København 2. oktober.
- Den nye operatør ønsker først at få det hele offentliggjort, når alle tidspunkter for afrejse er faldet på plads med Kastrup Lufthavn, og man kan begynde at bestille billetter, siger Ulrik Wilbek.
Redningen kommer kun få dage, før det sidste fly fløjet af Danish Air Transport (DAT) efter planen afgår fra Midtjyllands Lufthavn.