Det amerikanske techselskab Microsoft har i sit seneste regnskabsår haft et overskud på 88,1 milliard dollar.
Det viser det skæve årsregnskab, der dækker perioden frem til og med juni i år.
Det svarer til mere end 600 milliarder kroner og er en stigning på 22 procent fra året forinden.
- Vores stærke præstation i dette regnskabsår vidner både om vores innovation og om den tillid, som kunderne har til Microsoft, siger topchef Satya Nadella i en pressemeddelelse.
Omsætningen landede på 245,1 milliard dollar - en stigning på 16 procent.
Kigger man alene på fjerde kvartal, er det særligt cloud-området, der har medvirket til væksten.
Her konkurrerer Microsoft med selskaber som Amazon og Google for at tilbyde sine kunder blandt andet lagerplads i skyen.
På hele området omsatte selskabet for 36,8 milliarder dollar i løbet af de sidste tre måneder af regnskabsåret. Det var en stigning på 21 procent.
Cloud computing har efterhånden været med til at drive selskabets indtjening kvartal efter kvartal.
Men en lille antydning af, at den voldsomme vækst kan være ved at aftage, var ifølge nyhedsbureauet AFP nok til at få investorerne til at trække følehornene lidt til sig.
I hvert fald faldt Microsoft-aktien med 2,6 procent i eftermarkedet.
Hvis det holder stik, når det amerikanske aktiemarked genåbner onsdag eftermiddag dansk tid, vil Microsoft have tabt et skridt i kampen om at være det mest værdifulde selskab i verden.
Selskabet, der i sin tid blev stiftet af Bill Gates, har længe kæmpet med Apple om tronen.
Ved børsluk tirsdag havde Microsoft en værdi på godt 3100 milliarder dollar. Apple lå omkring 3350 milliarder dollar.
/ritzau/