Den tidligere Europamester valgte at takke nej til et tilbud fra den russiske klub og tager i stedet hjem til Danmark. Dermed skilles de to trænerkollegaer efter seks års samarbejde.
"Vi havde fire fantastiske år i Brøndby, men i Getafe var det svært for Faxe på grund af sprogbarrierer. Alligevel kunne vi være stolte af året i Getafe. Det var en succes, og Faxe havde sin store andel i den. Selvfølgelig vil jeg savne ham," siger Michael Laudrup til Ekstra Bladet.
Torsdag formiddag flyver Michael Laudrup til Moskva, hvor han regner med at skrive under på kontrakten fredag.
"Der var lige et par småting i kontrakten, der skulle finpudses. Det er de blevet. Og jeg starter med øjeblikkelig virkning, så jeg er med i Tjekkiet i næste uge, når Spartak møder Banik Ostrava," oplyser den tidligere landsholdsspiller.
-Newspaq