Michael Jackson bliver nu en af de mange kunstnere, der selv efter deres død, kommer med ny musik. Der kommer nemlig en ny single fra den afdøde stjerne i næste uge.
Singlen hedder 'This is it,' som også er titlen på den koncertrække, som Jackson havde planlagt at give i London denne sommer. Det var et nummer, som han indspillede kort før han døde den 25. juni
Efter hans død er det også blevet titlen på en kommende film, hvor man blandt andet kan se nogle af de sidste optagelser af stjernen under øvelser til det, der skulle have været hans sidste koncerter.
Ifølge John McClain, en af producerne af singlen, vil fans ikke blive skuffet over Jacksons formentlig sidste udgivelse.
"Denne sang slår bare fast, endnu en gang, hvad verden allerede ved - at Michael er en af Guds største gaver," siger han ifølge Michael Jacksons officielle hjemmeside.