Administration 

Mere end hver fjerde virksomhed har oplevet it-kriminalitet

Mere end hver fjerde virksomhed har oplevet it-kriminalitet
It-kriminalitet

Selvom de fleste mellemstore virksomheder tager forebyggelse af it-kriminalitet alvorligt, så rammes mere end hver fjerde virksomhed af blandt andet ransomware, virus eller phishing. It-kriminalitet kan koste virksomheden dyrt. Alligevel ved mange ikke, hvordan de er stillet i forhold til fx forsikring og erstatningsansvar, hvis skærmen går i sort.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
En ny undersøgelse fra Codan viser, at forebyggelse af it-kriminalitet står højt på agendaen hos de mellemstore danske virksomheder med mere end 10 ansatte. Tre fjerdedele af de adspurgte er i høj grad eller i meget høj grad opmærksomme på at forebygge it-kriminalitet, langt størstedelen (90 %) vil investere på samme niveau eller mere i it-sikkerhed de kommende år og over halvdelen (60 %) regner med, at truslen fra it-kriminalitet vil stige.

Alligevel mener over 40 %, at deres branche er lidt mindre eller væsentligt mindre udsatte for it-kriminalitet end dansk erhvervsliv i almindelighed.

"Når virksomheder når en vis størrelse er tendensen, at de gør meget for at forebygge it-kriminalitet. Tallene peger dog på, at der er en tilbøjelighed til at tro, at det er nabovirksomheden, der bliver ramt. Men faktum er, at it-kriminalitet rammer bredt på tværs af brancher og virksomhedsstørrelser." siger Nicklas Larsen, Erhvervsdirektør i Codan.

En evigt tilbagevendende udfordring ved it-sikkerhed er den menneskelige faktor. De fleste antager, at fx virus kommer snigende 'udefra', men faktisk er det ofte medarbejderne, der uforsætligt 'åbner døren' for de it-kriminelle.

"Virksomhedens it-ansvarlige kan sørge for firewalls, backup og generelle tekniske foranstaltninger, der mindsker risikoen for angreb, men de kan ikke styre medarbejdernes handlinger foran skærmen. Selvom medarbejderne er opmærksomme på tvivlsomme mails og links, så skal der ikke andet end et øjebliks uopmærksomhed til i en travl arbejdsdag - for de kriminelle bliver bedre og bedre til at lokke os i fælden, og få os til at klikke på eksempelvis et link, der aktiverer et cyberangreb" siger Nicklas Larsen.

Til trods for at man ikke kan gardere sig fuldstændigt mod it-kriminalitet, så er det steder, hvor flere virksomheder med fordel kan sætte ind. Det gælder fx håndtering af passwords. Ifølge undersøgelsen er det under halvdelen af virksomhederne, der skifter deres passwords månedligt, mens langt størstedelen sørger for fx daglig backup af data og opdatering af firewall som foreskrevet.

It-kriminalitet kan koste dyrt

Bliver virksomheden først ramt, kan det medføre driftstab, udgifter til genetablering af data, risiko for omdømmetab og erstatningsansvar over for kunder. Samlet set kan det blive en bekostelig affære. Alligevel vurderer halvdelen af virksomhederne i undersøgelsen, at det vil koste dem under 10 % af den årlige omsætning, hvis de mistede alle deres data.

"Det kan være både tidskrævende og dyrt at blive ramt. Derfor er indsatsen for at forebygge it-kriminalitet givet godt ud. Det er også væsentligt med afklaring i forhold til, hvordan forsikringen i givet fald dækker, hvis virksomheden bliver ramt af et cyberangreb," siger Nicklas Larsen.

Codan og en række andre forsikringsselskaber tilbyder løsninger der kan afhjælpe følgerne af cyberangreb i form af fjernelse af virus, genetablering af tabte data, erstatning for driftstab, dækning af virksomhedens erstatningsansvar samt omkostninger til at informere berørte kunder efter et angreb.

Udvalgte tal fra Codans undersøgelse

28 % af de adspurgte virksomheder har været udsat for it-kriminalitet

41 % af virksomhederne mener, at deres branche er lidt mindre eller væsentligt mindre udsat for it-kriminalitet end dansk erhvervsliv i almindelighed

76 % af virksomhederne er i høj grad eller i meget høj grad opmærksomme på at forebygge it-kriminalitet, mens 22 % er hverken/eller, i lav grad eller i meget lav grad opmærksomme på at forebygge it-kriminalitet

90 % af virksomhederne forventer at investere på samme niveau eller mere i it-sikkerhed de kommende to år

60 % af virksomhederne forventer, at truslen fra it-kriminalitet vil stige de kommende to år.

44% af virksomhederne er ikke dækket af forsikringen eller ved ikke, hvordan de er stillet, hvis de stilles overfor erstatningsansvar fra kunder som følge af it-kriminalitet

35 % af virksomhederne ved ikke, om de er dækket eller er ikke dækket af en forsikring vedrørende It-kriminalitet

54 % mener, at det vil have ingen eller lille betydning for omdømmet, hvis offentligheden blev bekendt med, at fortroligt data var blevet kompromitteret ved et hackerangreb.

Tiltag for at undgå it-kriminalitet:

89 % tager fast daglig backup

94 % har en firewall, der løbende opdateres

96 % har spam-filter

90 % tjekker ugentligt netbanken for unaturlige bevægelser

90 % har instrueret medarbejdere i ikke at åbne tvivlsomme mails eller installere uautoriserede programmer [kan evt. slås sammen til 89-96 %]

44 % skifter password månedligt eller oftere

43 % har sat begrænsninger, så ansatte ikke kan downloade programmer

Virksomhedernes vurdering af omkostninger ved it-kriminalitet eksempelvis i form af driftstab, udgifter til at genetablere data mv:

6 % vurderer at de ingen omkostninger vil have

16 % vurderer et beløb svarende til under en procent af den årlige omsætning

28 % vurderer et beløb svarende til 1-10 procent

5 % vurderer et beløb svarende til 10 - 20 procent

5 % vurderer et beløb svarende til 20 - 30 procent

3 % vurderer et beløb svarende til 30 - 40 procent

3 % vurderer et beløb svarende til 40 - 50 procent

9 % vurderer et beløb svarende til mere end 50 procent

25 % ved ikke

Om undersøgelsen

Undersøgelsen er gennemført for Codan af analyseinstituttet Wilke. Der er i alt gennemført 360 interviews med it-beslutningstagere blandt mellemstore danske virksomheder med 10+ ansatte i virksomhedsbrancher udenfor landbrugsbranchen i perioden 21.06 til den 06.07 2017.
Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen