Fire gange på halvanden måned har hun haft besøg af tricktyve i sin lille toværelseslejlighed i Brønshøj.
Tre gange løb tyvene af sted med 56.000 kroner i rede kontanter. Den fjerde gang havde hun luret dem.
Og skulle du tro, at en 99-årig dame ville blive skrækslagen, lukke sig inde og lade mistroen råde, så kan du tro om igen. For hun holder modet oppe og har valgt at fortælle historien om halvanden måneds mareridt.
Når hun så vælger at være anonym, er det ikke af frygt for fremtidige besøg, men af hensyn til familien.
»Nu har jeg klaret mig selv i 99 år, og det vil jeg blive ved med, til jeg dør. Min familie vil både blive kede af det og sure, hvis de fandt ud af det, og det vil jeg ikke have. Men måske vil jeg nu alligevel fortælle dem det,« fortæller den ældre dame uden at virke det mindste tynget over tyverierne.
Denne formiddag har hun dog en politimand ved sin side – for en sikkerheds skyld. Første gang tyvene ringede på døren, var 5. december sidste år. En mand i blåt tøj præsenterede sig og fortalte, at hun havde modtaget en alt for stor varmeregning og derfor var nødt til at sikre, at varmeapparatet var i orden.
Stjal 40.000 kroner
Han gik ind i stuen, og hun fulgte med. I løbet af få minutter listede en medskyldig ind i soveværelset, uden at den 99-årige lagde mærke til det. Der fandt han 40.000 kroner i kontanter.
»Jeg undrede mig ikke, for jeg havde netop fået en høj varmeregning. Og det er da også mystisk. Det kan jo være, at nogle af mine hjemmeplejere har forbindelse til banden,« forklarer den ældre dame, der har overladt sofaen til politibetjenten og selv taget plads i en lænestol.
Indtil videre har politiet dog ikke kunnet bevise en forbindelse til damens hjemmeplejere, som hun har haft over 20 forskellige af på få måneder. Politiet ser det som et tilfælde, at tyvene netop udvalgte hende. Og da tyvene første gang fandt så stort et pengebeløb, fik de mod på mere. Og kort efter nytår slår tricktyvene til igen.
Fattede ikke mistanke
En lille mand af asiatisk udseende ringer på døren, og forklarer, at der er noget med en elregning, der ikke passer. Han går ind i stuen og sætter sig i en stol og begynder at snakke. Imens gentager tyvene nummeret. En person går direkte ind i soveværelset, uden at den 99-årige dame ser det. Denne gang er byttet 13.000 kroner.
»Jeg fattede ikke mistanke, men det skulle jeg måske havde gjort. For det er først bagefter, jeg godt kan se, at det ser mærkeligt ud,« siger damen, der begge gange kunne give politiet signalementer at gå videre med.
Men mareridtet fortsætter. I midten af januar dukker en ny tyv op på adressen.
En høj, slank og mørkhåret kvinde ringer på døren, og præsenterer sig som fysioterapeut. Hun skal kontrollere et medlemskort, som den ældre dame kort tid inden havde modtaget. Det harmonerer godt med, at damen to gange om ugen modtager fysioterapi.
Heller ikke denne gang opdager den ældre dame, at en anden person sniger sig ind på soveværelset og stjæler 3.000 kroner. Også denne gang tager tricktyveriet ganske få minutter.
Fjerde gang ringer alarmklokkerne. Manden fra det første tyveri ringer på døren igen.
»Aldrig i mit liv har jeg hørt nogen ringe så kraftigt og så længe på dørklokken. Klokken var ni om aftenen og han sagde, han var fra politiet, Men de plejer aldrig at komme på den tid, og de plejer altid at ringe først,« forklarer den 99-årige, der straks aner uråd. Men hun er ikke bange. Hun åbner døren til opgangen og forsøger, at få sikkerhedskæden på sin egen dør. Det mislykkes.
»Han gik ind i stuen, men jeg var ikke bange. Jeg vidste, at der ikke lå nogle penge i lejligheden. Han fumlede og famlede, og så sagde jeg til ham: Nu går jeg ud på trappen og råber så højt, jeg kan, hvis ikke du forsvinder øjeblikkeligt. Så fløj han ned ad trappen. Jeg har aldrig set nogen løbe så hurtigt før.«
Denne gang måtte tricktyvene forlade lejligheden i Brønshøj uden noget bytte, og samtidig brændte jorden for alvor under dem. Politiet havde gode signalementer, og flere i søgelyset.
Imens sad den 99-årige dame tilbage i lejligheden efter at have været opsøgt af tricktyve fire gange på bare halvanden måned.
»Jeg spekulerer da over det, men det har ikke slået mig ud. Og det kan egentlig godt undre, for jeg er i bund og grund ikke nogen stærk type. Og så ærgrer jeg mig da over, at pengene er væk. Forsikringen har nemlig kun villet give mig 7.000 kroner for det første tyveri,« lyder det fra den ældre dame.
Selvom i hvert fald to af tyvene nu er fanget, er hun stadig ekstra varsom med at lukke folk ind i lejligheden.