Det er så stort.
Så helt uhyggeligt stort, at det ikke burde kunne forsvinde op i luften.
Men det kan flyet. Og på onsdag i næste uge bliver A380 til en lille plet mellem skyerne, når verdens største superjumbofly brager af sted fra Changi Airport i Singapore til Sydney, Australien.
Det 280 ton tunge fly – der med brændstof, passagerer, bagage og toldfrie varer når op på 560 ton – begynder dermed sin første kommercielle rute og vil fremover lade de fire Rolls-Royce-motorer brøle flere gange om ugen.
Flyet har plads til 555 passagerer, men i Singapore-udgaven er der indrettet særlige luksusrum med sæde og en seng i fuld størrelse. Ikke bare første klasse, men mere end første klasse , som flyselskabet siger. Prisen skulle blive derefter.
Billetterne til den første kommercielle flyvning har været en tur forbi auktionshuset eBay - de billigste billetter begyndte ved 3,8 dollars, og blev solgt for 560 dollars – knap 3.000 kroner. De dyre på første klasse røg for godt 100.000 dollars – godt 550.000 kroner.
Men så får man også alle de peaunuts med, man overhovedet kan spise.