Da Michael Rasmussen og Claus Hembo torsdag i Herning fortalte, at Michael Rasmussen nu vil lægge alle kort på bordet og fortælle alt, hvad han ved om andre i cykelsporten, så var det ikke tomme ord.
Det blev bekræftet af Anti Doping Danmark og Danmarks Idræts-Forbund på et pressemøde senere torsdag.
Det ligger også i tråd med, at DR erfarer, at Rasmussen allerede er kommet med belastende informationer om Nicki Sørensen under afhøringer i løbet af den seneste uge.
Nicki Sørensen er stadig aktiv hos Bjarne Riis på Team Saxo-Tinkoff, og han og Rasmussen kørte sammen på Bjarne Riis' daværende hold i 2002.
Torsdag fortalte Michael Rasmussen, at han har samarbejdet med antidopingmyndigheder i Danmark, Holland og USA samt det internationale antidopingagentur Wada.
Flere andre medier erfarer i øvrigt også, at Rasmussen har afgivet belastende udsagn om Nicki Sørensen.
Manden bag cykelhjemmesiden veloropa.dk, Kim Plesner, mener desuden at vide, at Michael Rasmussen har fortalt antidopingmyndighederne, at Bjarne Riis vidste alt om Rasmussens brug af doping, mens Rasmussen kørte på CSC-Tiscali-holdet i 2002.
/ritzau/