Administration 

Markante citater fra sportens verden i 2014

Sport
Cristiano Ronaldo var tydeligt rørt, da han i januar blev kåret til det forgangne års bedste fodboldspiller ved FIFA's awardshow. (Foto: Foto: Steffen Schmidt/AP)

Wozniacki blev brændt af. Suarez bed. Brøndby tabte i Hobro. Ord på det hele og meget mere i sportsåret 2014.

* Fodbold:

Cristiano Ronaldo var tæt på tårer, da han i januar blev kåret som verdens bedste spiller og fik prisen Ballon d'Or 2013.

- Ord kan ikke beskrive dette øjeblik. Jeg er meget rørt.

Real Madrid-spilleren fortsatte med at sætte rekorder med sine mange scoringer i 2014 og er favorit til at genvinde titlen. Det er den tyske verdensmester Thomas Müller ikke enig i.

- Det vil næsten være kedeligt, hvis Cristiano Ronaldo tager titlen. Så burde man måske stille spørgsmålstegn ved valget, og så kunne man lige så godt sende titlen til ham med posten.

Zlatan Ibrahimovic blev for niende gang kåret som årets spiller i Sverige.

- Hvad siger du efter ni guldbolde? Jeg tror ikke, der er så meget at sige. Det taler vel for sig selv.

---- ---- ---- ----

Brøndbys Frederik Holst efter 0-3-nederlag til Hobro - Brøndbys andet nederlag til oprykkerne i sæsonen.

- Jeg har ikke ord for det her. Det er så ringe, at et hold som Brøndby kommer over for anden gang og taber ude i en skov. Hold kæft, hvor er det dårligt mand!
---- ---- ---- ----

Brasiliens anfører, David Luiz, efter Brasiliens 1-7-nederlag til Tyskland i VM-semifinalen.

- Undskyld til alle, undskyld til hele det brasilianske folk. Jeg ønskede bare at se mine landsmænd smile. Alle ved, hvor vigtigt det er for mig, at alle brasilianere er glade for vores fodbold.

Brasiliens Dani Alves (der sad på bænken i samme kamp om de seks minutter fra det 23. til 29. minut, hvor Tyskland scorede fire mål og gik fra 1-0 til 5-0):

- Det er et af den slags mareridt, man kan komme ud for i fodbold. Jeg har aldrig oplevet tidligere, at et hold, der er så velorganiseret og komplet på alle områder, lukker fire mål ind på seks minutter. I løbet af mine 31 år har jeg aldrig set seks minutter, der er så uforklarlige.

Landstræner Joachim Löw var euforisk, da Mario Götze i den forlængede spilletid i finalen mod Argentina havde sikret VM-titlen til Tyskland.

- Götze er en vidunderdreng, han er et mirakel, der kan spille flere positioner. Han er typen, der kan komme ind og afgøre kampen, og det gjorde han i dag.

Luis Suarez' undskyldning efter VM-bid mod italieneren Giorgio Chiellini, der kostede Uruguay-angriberen resten af turneringen og udløste karantæne i fire måneder.

- Jeg mistede balancen med åben mund. Derfor faldt jeg ned over Chiellini, og min mund ramte hans skulder. Jeg fik et slag i ansigtet og stærke smerter i tænderne. Det var ikke noget bid.

---- ---- ---- ----

Den hjemvendte Christian Poulsen sendte for anden gang i karrieren en modstander i gulvet med en mavepumper, da han for første gang efter comebacket i dansk fodbold startede inde for FCK:

- Jeg kan kun sige, at når man går på banen, så er det en kamp. Man vil det så meget, og så kan man komme til at gå over stregen. Jeg må have været overtændt.

---- ---- ---- ----

Den engelske fodboldekspert og tidligere angriber Gary Lineker var i sit sarkastiske lune på Twitter, da Nicklas Bendtner havde afsluttet 10 måneders måltørke med to Europa League-mål for Wolfsburg.

- Nicklas Bendtner har scoret to gange i overtiden. Det er ikke en joke. Jeg gentager, det er ikke en joke.

Men efter sejrsbadet var Bendtner hurtig på svarknappen.

- Flot tweet, min ven. Godt gået. Jeg gentager, godt gået.

Hvorefter Lineker anerkendte Bendtner.

---- ---- ---- ----

Efter 0-1-nederlaget hjemme til Portugal i oktober sagde landstræner Morten Olsen blandt andet følgende om Christian Eriksen:

- Efter så mange landskampe skal han kunne tage fat i bolden og være med til at styre kampen. Det har han ikke kunnet. Derfor må vi klandre ham. Han må kunne stå for den kritik, og det gør han også.

- Det er en brutal verden, ellers må du spille på et andet plan. Det er ikke Ajax mere, det er ikke udvikling.

- Bundniveauet skal være højere. Det er ikke nok at lave en eller to gode detaljer. Han skal være med til at styre kampen. Blandt andet derfor kommer vi ikke til chancer.

DBU-direktør, Claus Bretton-Meyer, til Politiken:

- Det er helt afgørende - spritafgørende - at vi kvalificerer os til EM. Det er vi nødt til. Med det potentiale, de muligheder, vi har, skal vi kvalificere os.

Claus Bretton-Meyer om mulig fyring af Morten Olsen:

- Det er ikke utænkeligt at fyre nogen. Jeg kan blive fyret med dags varsel, så det er ikke utænkeligt for nogen.

---- ---- ---- ----

* Tennis:

Caroline Wozniacki efter nederlaget på 3-6, 3-6 i US Open-finalen til Serena Williams:

- Du er en utrolig veninde og skylder uden tvivl drinks senere.

Caroline Wozniacki om frieriet fra golfstjernen Rory McIlroy på årets første dag:

- Godt nytår alle sammen. Rory og jeg begyndte 2014 med et brag!.....Jeg sagde JA!!!!

Caroline Wozniacki senere på året, da McIlroy slog op med hende, efter parret havde sendt bryllupsinvitationer ud:

- Jeg var chokeret. Jeg tænkte, jeg i det mindste ville få det ansigt til ansigt. Men der var intet. Bare en telefonsamtale, og så hørte jeg ikke fra ham igen. Jeg tror ikke, man kan forberede sig på sådan en situation, og jeg var i en chokfase i et stykke tid.

Rory McIlroy om samme emne:

- Problemet er mit. Det at sende bryllupsinvitationer ud i weekenden fik mig til at indse, at jeg ikke var klar til alt det, et ægteskab indebærer.

---- ---- ---- ----

* Formel 1:

Kevin Magnussen, da han i sit første Formel 1-grandprix hentede en andenplads i Melbourne:

- Det er den bedste dag i mit liv, og jeg er ikke i tvivl om, at der kommer endnu bedre dage i fremtiden.

Samme Magnussen, da det efter lang tids spekulation stod klart, at han ikke får et af de to McLaren-sæder i 2015:

- Jeg vil ikke kommentere på, om jeg er enig eller ej. I kan sikkert godt gætte jer til svaret. Jeg tror rigtig meget på mig selv, og jeg synes jo selv, at jeg er det bedste, der kan ske for ethvert Formel 1-team.

---- ---- ---- ----

* Cykling:

Alberto Contador udtrykte medfølelse, da hans formodet værste konkurrent til Tour de France-sejren, Chris Froome, styrtede og udgik:

- Naturligvis er jeg ked af det på hans vegne, for det kræver mange måneders forberedelse at blive klar til Touren både fysisk og psykisk. Jeg vil hellere miste et minut eller mere end at styrte.

Fem dage senere styrtede Contador selv og udgik.

Sportsdirektør Brian Holm afviste, at det kun var favoritternes uheld, der siden gjorde Vincenzo Nibali til Tour de France-vinder:

- Nibali vandt, fordi han var den bedste. Det vil være nederdrægtigt at komme med den teori, at han vandt, fordi de andre styrtede.

---- ---- ---- ----

* Badminton:

Jan Ø. Jørgensen efter at have trukket sig med en skade fra VM-1/8-finalen i Ballerup:

- Lige nu vil jeg bare gerne hjem.

Skaden gjorde ondt på både krop og sjæl:

- Jeg kan ikke gøre så meget ved det nu. Det er bare badminton. Men når man fylder næsten alle døgnets 24 timer med at forbedre sig og forsøge at nå til tops, så ... Det er ikke hele min verden, der er faldet sammen, men det er en stor del af mig.

Viktor Axelsen efter nederlaget på 9-21, 7-21 til Lee Chong Wei i VM-semifinalen i Ballerup:

- Jeg hader at tabe, så min taske fik lige et hak. Jeg havde lige brug for at afreagere. Selvfølgelig er jeg skuffet. Jeg render ikke rundt derinde for at tabe, og det er ikke særligt sjovt at få 7 og 9 point. Jeg gjorde, hvad jeg kunne, men det var bestemt ikke nok.

I november kom det frem, at Lee Chong Wei var blevet testet positiv for et forbudt stof under VM:

- Mine knæ rystede, og jeg kunne hverken stå eller sidde, da jeg læste brevet, der orienterede mig om, at jeg var blevet testet positiv i en dopingtest.

---- ---- ---- ----

* Motorsport:

Tom Kristensen om sit karrierestop i november:

- Da jeg kørte Le Mans første gang, var min søn et halvt år gammel, og nu skal han snart have kørekort. Det siger vel også noget om, hvad der er sket derhjemme i den tid, siger han.

---- ---- ---- ----

* Speedway:

Nicki Pedersen luftede sin utilfredshed, da han ikke længere kunne blive verdensmester:

- Nu må vi tilbage på værkstedet og analysere, hvad vi vil med det her. Jeg føler, at vi har mere i os, men vi rammer ikke setuppet. Vi er ikke på beatet, når det gælder.

---- ---- ---- ----

* Vinter-OL:

Den canadiske guldvinder i curling, Kirsten Wall, om at deltage i OL, hvor hun blandt andet mødte landsmanden og ishockeystjernen Sidney Crosby:

- Det her er idrætsudøvernes Disney World, og jeg fik lov at møde Mickey Mouse.

---- ---- ---- ----

* Håndbold:

For andet år i træk tabte Danmarks håndboldherrer en finale, men i sin afskedskamp mente Ulrik Wilbek, at EM-finalenederlaget var anderledes end det mod Spanien ved året før:

- Det er selvfølgelig ærgerligt at tabe, men det var ikke som i Spanien. Her mødte vi et hold fra øverste hylde. Vi gjorde, hvad vi kunne i de sidste tre kvarter. Men vi var ikke gode nok forsvarsmæssigt. Vi må bare hylde modstanderne, det var ikke dommernes skyld.

---- ---- ---- ----

Det danske kvindelandshold, nummer tre ved sidste års VM, skuffede med en ottendeplads ved EM. Men landstræner Jan Pytlick afviste, at der skulle tale om et tilbageskridt.

- Jeg synes ikke, det er et tilbageslag. Tværtimod har vi lagt på. Vi har udviklet os og flyttet os. Det er klart efter en kamp som mod Spanien, hvor vi tabte med syv mål, så var vi meget skuffede, men processen har været rigtig fin.

Jan Pytlick og DHF gik hver til sit 28. december. Pytlick ville gerne være fortsat i jobbet, men alligevel vil sportschef Ulrik Wilbek ikke kalde det en fyring.

- Det synes jeg ikke, man kan. Jeg kalder det et samarbejdsophør, for hvis parterne er enige om at stoppe før tid, så må det være et samarbejdsophør.

Jan Pytlick sagde på et pressemøde dagen efter:

- Jeg er ked af, at jeg ikke skal føre holdet frem til VM-medalje i Danmark i 2015. Det accepterer jeg, men jeg er sikker på, at jeg kunne have gjort det.

---- ---- ---- ----

Håndboldspilleren Simon Kristiansen fra Sønderjyske om den såkaldte bødekassesag, hvor Sønderjyske-spillerne modtog 15.000 kollegerne i kollegerne i Bjerringbro-Silkeborg som motivation til at slå Skanderborg:

- Man kan sige, at det var ikke særlig velovervejet, at vi sagde ja. Men vi havde tænkt os at vinde kampen mod Skanderborg alligevel, og hvis vi så kunne få de her penge, jamen så var det jo bare fedt.

---- ---- ---- ----

* Golf:

Tiger Woods til pressen om den rygskade, der truede hans deltagelse i majoren US PGA Championship:

- Jeg er smertefri, hvis man ser bort fra den hovedpine, man får af at tale med jer.

---- ---- ---- ----

* Boksning:

Manny Pacquiao, da han igen-igen blev spurgt om muligheden for at møde ubesejrede Floyd Mayweather:

- Hvem er det?

---- ---- ---- ----

Triatlon:

Et slemt styrt på en træningstur i efteråret 2013 betød kraniebrud, kritiske indre blødninger omkring hjernen, brækkede knogler, 19 dage i koma og efterfølgende en besked om, at et liv i kørestol ventede for triatleten Camilla Pedersen. I september 2014 blev hun verdensmester på langdistance i Kina:

- Det har uden tvivl været mit livs hårdeste kamp. Jeg har vist hele verden, at alt er muligt, hvis man bare kæmper alt det, man kan.

/ritzau/

fire kvinder på rad og række
Kendte

Lige nu: Diamantdatter

gift under åben himmel

skuespiller læner sig op af væg
Kendte

Video: Lise Baastrup

i vildt vægttab

cykelrytter i dyb koncentration
Sport

Øretæve til Vingegaard

grønlandsk bygd ved fjord
Krimi

Dømt for drab

- for anden gang

Krimi

Tog 18-årig til fange og 

afpressede hans forældre

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

En politibil
Krimi

46-årig dømt: Voldtog steddatter i årevis

Mick Øgendahl på en scene med en kuvert i hånden
Kendte

Han er Danmarks

rigeste komiker

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma