Retten i Horsens har taget muslingevirksomheden Wittrup Seafood A/S under konkursbehandling.
Det skriver blandt andre mediet Fiskerforum.
Wittrup Seafood A/S er en af Danmarks største producenter og eksportører af ferske blåmuslinger.
Det var Horsens-selskabet, som selv indgav konkursbegæringen, og den 26. november blev virksomheden taget under konkursbehandling. Samme dag forlod alle i bestyrelsen og direktionen deres poster.
Virksomheden forarbejdede årligt cirka 4.000 ton muslinger og beskæftigede omkring 25 medarbejdere, og var fra grundlæggelsen i 1989 en markant aktør i dansk muslingeproduktion.
Wittrup Seafood var selvforsynende via egne muslingebåde og fiskerettigheder i Isefjorden og langs den jyske østkyst, mens eksporten gik via et salgskontor i Horsens til detailkæder over hele Europa, noterer Fiskerforum.
Wittrup Seafood var trængt på økonomien de seneste år, og ifølge Horsens Folkeblad var underskuddet på godt 1,8 millioner kroner i det seneste regnskab, som er fra 2024.
Samtidig var egenkapitalen reduceret fra ti millioner kroner til 394.215 kroner.