Afdelingssygeplejersken, hendes stedfortræder og mindst seks af afdelingens sygeplejersker har i løbet af få måneder sagt deres job op på det kirurgiske sengeafsnit A4 på Odense Universitetshospital.
Det betyder, at personalemanglen nu er så stor, at ledelsen har valgt at sammenlægge afsnittet med det kirurgiske afsnit A5.
Dårlige arbejdsforhold
En sammenlægning, der er tiltrængt, hvis man spørger sygeplejerske Tanja Johannsen. Hun er en af de få sygeplejersker, der har valgt at holde skansen på A4, hvor arbejdsforholdene ifølge hende længe har været kritisable og dermed årsag til, at så mange af hendes kollegaer har fundet andet arbejde.
»Der er problemer med samarbejdet mellem læger og sygeplejersker, der er ikke tid til at oplære nye sygeplejersker ordentligt, og så vil personalemanglen komme til at betyde, at vores vagter bliver så skiftende, at det er svært at få en stabil søvnrytme,« fortæller sygeplejersken.
Hun har været på A4, siden hun blev færdiguddannet for otte måneder siden, men efterhånden synes hun, arbejdet på A4 er så hårdt, at hun ikke vil tøve med at søge væk fra afdelingen, hvis den rette stilling byder sig.
Generelt problem
At de to kirurgiske sengeafsnit A4 og A5 skal lægges sammen på grund af personalemangel, bekræfter oversygeplejerske på afdeling A Hanne Rytter Hansen, der dog ikke mener, at A4 s problemer er særligt unikke. De er derimod affødt af den generelle sygeplejerskemangel, der ifølge en ny undersøgelse fra DSR Analyse viser, at der for tiden mangler 1.550 sygeplejersker på landsplan.
»Det er de mange omstruktureringer i både samfundet og inden for vores fag, der nu har fået personalemanglen til at eskalere her hos os,« mener Hanne Rytter Hansen og bakkes op af hospitalsdirektør Jens-Otto Jeppesen. Han kan godt forestille sig, at sygeplejerskemanglen kan få lignende konsekvenser for andre afsnit i fremtiden.
»Vi oplever lige nu for første gang, at der er mangel på sygeplejersker, og jeg kan ikke afvise, at en konsekvens af det kan blive, at vi er nødt til at lægge afsnit sammen, men det vil altid være noget, der skal vurderes individuelt fra gang til gang.«
Åbner igen
Hvad angår afsnit A4 erkender oversygeplejerske Hanne Rytter Hansen dog, at arbejdsforholdene også kan have været årsag til den seneste tids massive personaleflugt.
»Vi har mange komplicerede patienter, og det betyder, at man arbejder hver anden weekend og til daglig i meget skiftende vagter. Det kan godt have været medvirkende til, at flere har valgt at søge væk,« siger oversygeplejersken.
Hun håber dog på, at sammenlægningen kun vil blive midlertidig.
»Vi arbejder intenst på at åbne igen så hurtigt som muligt, men lige nu har vi dog brug for at se på vores organisation, før vi kan begynde at rekruttere nyt personale.«
Indtil det sker, flytter det resterende personale og otte af afsnittets normalt 23 senge ind hos A5. På grund af det reducerede sengeantal vil nogle af afdelingens lettere patienter i fremtiden blive sendt videre til behandling på sygehuset i Svendborg eller Middelfart.
Afsnit A4 er en kirurgisk
sengeafdeling. Den tager sig af patienter med sygdomme i tyndtarm,
tyktarm og endetarm, der kræver kirurgiske indgreb.
Patienterne på afsnittet er kræftpatienter og andre med meget komplicerede sygdomsforløb.
Afsnittet er med almindelig personalebesætning normeret til 23 senge, men den sidste tid har det kun haft 17.