Hundredevis af civile somaliere er blevet såret i kampe omkring Somalias hovedstad, Mogadishu. Og de civile tab stiger stadig.
Ifølge AP er i alt 430 sårede personer blevet registreret indlagt på hospitaler i byen, siden regeringshæren støttet af etiopiske soldater drev islamistiske grupper ud af byen i januar. Alene i februar er 200 sårede blevet indlagt – heriblandt mindst 30 kvinder og 24 børn.
Selvom islamisterne officielt er fordrevet fra byen, har de stadigvæk krigere i hovedstaden og støttes af en del af lokalbefolkningen. Derfor fortsætter kampene dagligt i Mogadishu.
»Det er en krigszone,« siger Røde Kors’ leder i landet, Pascal Hundt, til AP.
Den afrikanske union sender nu fredsbevarende soldater til Somalia, og de første ventes at ankomme inden for to uger. Men flere islamistiske grupper har allerede lovet dem en voldsom velkomst.
»Vi lover, at vi vil hilse dem velkommen med kugler fra tunge geværer, eksploderende biler og unge mænd villige til at udføre martyr-operationer imod disse kolonialistiske styrker,« siger gruppen Folkets Modstandsbevægelse i Landet med de to Folkevandringer i en video på en islamistisk hjemmeside.