Det nærmest lyser ud af BabySam, Danmarks største kæde inden for babyudstyr.
Pastelfarver, brystpumper og billeder af ammende kvinder over det hele. Det her er for kvinder med spædbørn. Ikke ret meget for mænd.
»Det er ikke underligt, at mænd stadig vægrer sig for at blive slæbt ind i den slags butikker for at købe købe børneting om lørdagen, når hele stemningen signalerer et stort østrogent univers, der handler så meget om omsorg,« siger Sille Børgesen.
Hun er konsulent med speciale i indkøbsadfærd i reklamebureauet Saatchi og Saatchi X.
Sille Børgesen mener, at mange butikker, ikke bare BabySam, men også butikker med bolig, mode og personlig pleje kunne udvide kundekredsen betragteligt ved at satse lidt mere råt og maskulint.
»Mange butikker har fuldstændig overset, hvor købedygtige mænd er, hvis produkterne bare bliver præsenteret på en måde, der handler mere om funktion, teknologi og konstruktion,« siger hun.
»En butik som BabySam kunne uden tvivl sælge meget mere ved at indrette et miljø til mænd, hvor man samlede alle de produkter, der handler om aktiviteter og eventyr, som fædre kan have sammen med deres børn, barnebærestole, fodbolde og lækre offroad-barnevogne med masser af udstyr. Og så må der gerne være espresso og lange specifikationer i nærheden,« siger Sille Børgesen.
Nytter ikke noget
Sociolog Kenn Warming, der forsker i mænd og maskulinitet ved Roskilde Universitetscenter(RUC), tror imidlertid ikke ret meget på, at et særligt koncept til mænd vil lokke fædrene ud til børneudstyret.
»Kvinderne er socialiseret til at tage omsorg og træffer de fleste beslutninger omkring børnene, særligt i den første tid under barselsorloven. Og derfor giver det ret god mening, at de her butikker appellerer så stærkt til kvinder. Jeg tror ikke, at det hjælper at indrette med espresso og teknologi. Det betyder bare, at kvinderne får et hjørne, hvor de kan parkere deres mænd, mens de selv shopper,« siger Kenn Warming. BabySams ledelse ønsker ikke at udtale sig om butikkernes indretning og produkter til Nyhedsavisen.