Herfølges Mads Laudrup har fået dele af sin første tid i klubben spoleret på grund af en forstrækning. Midtbanespilleren håber snart at være tilbage.
"Det går ikke skidegodt. Jeg var ude i to en halv uge og, så kom jeg tilbage, trænede og spillede en kamp for reserverne. Det var meningen, jeg skulle være helt klar efter det opgør, men jeg holdt kun 70 minutter, så sprang det op igen," siger Laudrup til bold.dk og fortsætter:
"Jeg har næsten været ude i en måned, og nu er det bare om at give det den tid, det tager. Jeg gider ikke få et tilbageslag igen, så jeg venter, til det er helt overstået, og så må jeg tage den derfra. Humørmæssigt har jeg været lidt nede, men jeg går efter at være tilbage om halvanden uges tid," slutter Laudrup.
Mads Laudrup er på kontrakt i Herfølge indtil 2011.