Det er slut med at bestille mormorretter og kødkasser online på Kelds Kød. Firmaet er nemlig går konkurs – det oplyser de selv på Facebook.
– Vi er desværre nødt til at lukke Kelds Kød pr dags dato. Vi håber stadig at kunne finde en køber, som kan fortsætte med hjælpe jer kunder, hedder det blandt andet.
- Vi er kede af at måtte lukke, for vi ved, at mange har været glade for kødbutikken. Det har kostet os mange penge, men sådan er det, siger han og lægger ikke skjul på, at det er gået trægt i forretningen gennem den seneste tids mange kriser, fortæller ejeren af Kelds Kød, Keld Nielsen, til Viborg Folkeblad.
- Vi har lidt store tab, fordi nogle kunder ikke har kunnet betale. Det skyldes flere ting, men energikrisen har spillet en stor rolle.
Virksomheden består også af andre dele – såsom udlejning af vogne – og den del af forretningen berøres ikke af konkursen.