På få måneder er ventetiden på en demensudredning mangedoblet på Neurologisk Klinik på Aarhus Universitet.
Ventetiden er aktuelt 88 uger på afdelingen hos den største udreder af demens i Region Midtjylland, og generelt er ventetiden steget for demensudredning i Region Midtjylland.
Helt utilstedeligt og ubærligt, lyder det fra Alzheimerforeningen.
- Det er et kæmpe problem, at ventetiderne både i Region Midtjylland, men også på landsplan, er stigende, siger foreningens direktør, Nis Peter Nissen til TV2 Østjylland.
- Det er ubærligt at tænke på dem, som må vente halvandet til to år, før de får vished om hvorvidt de har en alvorlig og potentielt dødelig sygdom.
Neurologisk Klinik på hospitalet i Aarhus er den afdeling med længst ventetid på demensudredning i Region Midtjylland lige nu. Ventetiden er op til 88 uger.
Det betyder lavpraktisk, at folk som har fået en henvisning fra egen læge til en udredning, lige nu bliver indkaldt i august og september 2023.
- Det er vi rigtig kede af, og det er derfor, vi arbejder hårdt på at få ventetiden ned, siger Hanne Gottrup, overlæge og faglig ansvarlig for demensudredningen på Neurologisk Klinik på Aarhus Universitetshospital (AUH).
Afdelingen står for over halvdelen af alle demensudredninger årligt i Region Midtjylland, og selvom det frie sygehusvalg gør, at patienter kan søge mod andre udredningssteder, er demensudredningen generelt presset lige nu.
- Vores ventetid er forøget med en faktor fire siden oktober, så det er ret voldsomt, siger overlæge Hanne Gottrup fra Neurologisk Klinik.
Afdelingen er nu i gang med at ansætte ekstra personale.
Der er flere grunde til, at demensudredningsenhederne er presset. Dels er behovet for udredninger stødt stigende i takt med, at der generelt kommer flere ældre.
- Der er et klart misforhold mellem kapaciteten på området og det antal udredninger, vi skal foretage, siger Hanne Gottrup fra Neurologisk Klinik på AUH.