»De fleste mennesker køber lamper, for at de skal se pæne ud, når de er slukkede.
Og hvor mange af dine egne lamper så du med lys i, før du købte dem i forretningen?«
Sådan lyder det provokerende fra lysarkitekt Asger Bay Christiansen. Han har arbejdet hele sit liv med at gøre rum så brugbare som muligt ved hjælp af lys.
Spar med omtanke
Det, der påvirker os, er de forskellige farvenuancer i lyset.
Glødepærer og dagslys indeholder 1.200 nuancer, mens elsparepærer for eksempel kun har ni nuancer. Du skal derfor passe på med at klistre din bolig til med elsparepærer.
»Øjet kan se, at der er noget i vejen med lyset, og hjernen bruger energi på selv at digte de farver, der mangler.
Giver hovedpine
Derudover får du problemer med at se skarpt og at koncentrere dig, og du får hovedpine,« siger Asger Bay Christiansen til Helse.
Han påpeger, at omkring halvdelen af elsparepærerne blinker hele tiden.
Det gør det svært for øjet at fokusere, og hjernen bliver forvirret.
Asger Bay Christiansen mener, at det er vigtigt, at vi bliver mere fokuserede på, hvor vi bruger elsparepærerne.
»Du skal have godt lys på det, du laver. Du behøver ikke nødvendigvis at have glødepærer i hele rummet, men hvis du skal sy eller læse, er det rigtig vigtigt, at du har noget godt lys fra en glødepære,« siger han.