Brasilianske fodboldklubber har protesteret mod landets nye forbud mod betting.
Efter Flamengos markante trøjeprotest opfordrer præsident Lula klubberne til at blive selskaber og finde en ny økonomisk model.
Konflikten mellem Brasiliens regering og landets største fodboldklubber er rykket helt ind på banen.
Under 29. spillerunde i den brasilianske liga blev budskabet "Proibir não é proteger", på dansk "At forbyde er ikke at beskytte", vist på reklameskilte omkring banen. Flamengo gik et skridt videre. I torsdagens uafgjorte kamp mod Santos bar spillerne sloganet centralt på trøjen, hvor bettingfirmaet Betano tidligere havde sin plads som hovedsponsor.
Få timer senere svarede Brasiliens præsident, Luiz Inácio Lula da Silva. I en tale i Brasília afviste han klubbernes argument om, at bettingforbuddet truer brasiliansk fodbold. I stedet opfordrede han klubberne til at ændre deres økonomiske model og omdanne sig til virksomheder.
- Klubberne kan blive virksomheder. For tre årtier siden talte alle om at blive virksomheder. Nu kan de gøre det. Hvorfor gør de det ikke? sagde Lula ifølge CNN Brasil i en dansk oversættelse.
Præsidenten mente, at den lette adgang til penge fra bettingbranchen har fået klubberne til at holde fast i deres nuværende struktur. Han krævede samtidig, at klubberne selv finder andre måder at finansiere fodbolden på.
- De bliver nødt til at finde en løsning, oprette virksomheder og få fodbolden til at fungere, som den gør mange andre steder i verden, sagde Lula i en dansk oversættelse.
Forbud rammer store sponsoraftaler
Den brasilianske regering har med en foreløbig lov, en såkaldt Medida Provisória, forbudt udbud, formidling og markedsføring af fastoddsspil i Brasilien. Forbuddet omfatter både sportsvæddemål og onlinespil og trådte i kraft umiddelbart efter offentliggørelsen.
Bettingfirmaer har hidtil været blandt de største sponsorer i brasiliansk fodbold. Flere klubber har derfor fjernet bettinglogoer fra trøjer, hjemmesider og træningsudstyr.
Flamengo har været blandt de skarpeste kritikere. Klubben har også bedt Brasiliens højesteret om at få lov til at deltage i en sag om forbuddet.
Lula fastholder omvendt, at betting har alvorlige sociale konsekvenser. I talen sagde han, at penge til blandt andet mad ikke skal ende hos bettingfirmaer eller bruges til hvidvask.
Hans svar gør dermed konflikten større end en diskussion om trøjereklamer. Den handler nu også om, hvordan Brasiliens største klubber skal drives og finansieres uden milliardindtægterne fra bettingbranchen.