Sue Lyon, som spillede hovedrollen i "Lolita" fra 1962 er død. Hun blev 73 år og døde i sit hjem efter i Los Angeles. New York Times skriver, at skuespilleren havde lidt af dårligt helbred igennem længere tid. Rollen i filmen blev hendes største.
Det var en af tidens mest kontroversielle bøger og film – og forblev det i mange år. Vladimir Nobokov skrev bogen "Lolita" og senere manuskriptet til filmen, som Stanley Kubrick stod bag. Den handler om en midaldrende universitetsprofessor, som forelsker sig i og bliver seksuelt besat af den purunge Dolores "Lolita" Haze på 12 år.
– Hun er den mest perfekte og forførende nymfe, udtalte Vladimir Nobokov om Sue Lyon. Pinterest
Rollen blev i 1962 spillet af den dengang kun 14-årige Sue Lyon, og hele temaet og de seksuelle undertoner skabte røre i både den litterære verden såvel som i filmverdenen. Filmen fik en X-censur, som betød, at man skulle være mindst 16 år for at se filmen.
Sue Lyon fik en del roller efter succesen med "Lolita". Hun spillede en af hovedrollerne i John Ford's sidste film "7 Kvinder" fra 1965, og hun spillede over for Frank Sinatra i "Tony Rome" fra 1967. Hendes sidste rolle var en lille en af slagsen som nyhedsreporter i filmen "Alligator" fra 1980.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.