Lørdagens danskere i aktion ved OL

Lørdag er OL's første fulde konkurrencedag, og der er en stor del af de danske atleter, der skal i aktion.

Lørdagens danske aktører ved OL i London:

Kl. 09.15: Skydning

10 meter riffel, kvalifikation: Stine Andersen og Stine Nielsen.

(Finale klokken 12.00)

Kl. 10.07: Badminton

Damedouble, gruppespil: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl - Maeda/Suetsanu, Japan

Kl. 11.00-17.00: Cykling

Linjeløb, mænd: Jakob Fuglsang, Lars Bak, Matti Breschel og Nicki Sørensen.

kl. 11.31: Svømning

100 meter butterfly, kvinder, indledende: Jeanette Ottesen

(Semifinaler kl. 20.40)

Kl. 11.58: Svømning

400 meter fri, mænd: Pál Joensen og Mads Glæsner

(finale, kl. 20.51)

Kl. 12.00: Roning

Letvægtsfirer, mænd, indledende: Jacob Barsøe, Morten Jørgensen, Kasper Winther og Eskild Ebbesen.

Kl. 12.15: Bordtennis

Damesingle, 1. runde: Mie Skov - Nadeen El-Dawlatly, Egypten

(skal i tilfælde af sejr spille anden runde klokken 22.15 mod polakken Natalia Partyka)

Kl. 13.30: Roning

Singlesculler, mænd, indledende: Henrik Stephansen

Kl. 13.42: Svømning

4 x 100 meter fri, kvinder, indledende: Pernille Blume, Mie Ø. Nielsen, Jeanette Ottesen, Lotte Friis.

(Finale kl. 21.48)

Kl. 14.20: Roning

Singlesculler, kvinder, indledende: Fie Udby Erichsen

Kl. 15.19: Badminton

Mixeddouble, gruppespil: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen - Ng/Gao, Canada

Cirka kl. 15.30: Boksning

Bantamvægt, mænd, 1. runde: Dennis Ceylan - John Joe Nevin, Irland

Kl. 17.15: Håndbold

Gruppekamp, kvinder: Danmark-Sverige

Kl. cirka 18.00: Tennis

1. runde, kvinder: Caroline Wozniacki

Kl. 19.00 Bordtennis

Herresingle, 1.runde: Allan Bentsen - Daniel Zwickl, Ungarn

Kl. 20.07: Badminton

Herredouble, gruppespil: Carsten Mogensen/Mathias Boe - James/Viljoen, Sydafrika

Kl. 21.54: Badminton

Herresingle, gruppespil: Jan Ø. Jørgensen - Misha Zilberman, Israel

Kilde: www.ol.dk

/ritzau/

Følg os på Facebook

Så får du nyheder direkte leveret, og kan deltage i debatten på vores artikler.