Regeringen har fra starten undervurderet krisen og siden gjort alt for lidt at afbøde dens negative konsekvenser. Dermed er den med til at forværre og forstærke krisen, og det er dybt sørgeligt.
Det siger LO-formand Harald Børsting på baggrund af de seneste ledighedstal, der fortæller om en fordobling af ledighedskøen på mindre end et år.
"Tusindvis af danske lønmodtagere betaler nu en meget alvorlig pris for regeringens passivitet," siger Harald Børsting.
Han peger på, at LO i flere måneder indtrængende har opfordret regeringen til at sætte gang i offentlige investeringer, som er den eneste medicin, der for alvor kan bremse den hastigt stigende udvikling i arbejdsløsheden.
"Det er absurd, at vores skoler og infrastruktur forfalder, når flere tusinde mennesker bare venter på at få lov til at komme i gang," siger Harald Børsting.
Han opfordrer finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) til straks at iværksætte initiativer, der kan sætte gang i det danske samfund igen.
"Medmindre regeringen snart begynder at tage almindelige menneskers problemer alvorligt, så er der desværre ikke udsigt i hverken sol eller måne til, at arbejdsløsheden kan bremses," siger Harald Børsting.