»Han skal ikke udråbes som den store frelser, for det er der ingen fodboldspillere, der er.«
Ove Pedersen er forsigtig, når talen falder på forventningerne til AGF-trænerens nyeste medarbejder, Dioh Williams. Liberieren har ellers for vane at gøre det, som netop kan frelse AGF, nemlig at lave mål. Masser af mål. I sine fire år i svensk fodbold har Dioh Williams scoret 72 af slagsen.
Skal spilles hurtigt ind
Ove Pedersen lægger ikke skjul på, at Dioh Williams er en ønskespiller.
»Jeg har før sagt, at han er en bedre spiller end Mike Tullberg, og jeg ville gerne have haft ham tidligere, så vi kunne få ham spillet hurtigt ind på holdet. Sådan blev det ikke, og så må man arbejde ud fra det,« siger Ove Pedersen.
Ikke desto mindre er Ove Pedersen fortrøstningsfuld. Williams har kvaliteter, der kan forstærke allerede i søndagens kamp mod Randers.
»Det er på den lange bane, at Dioh Williams kan give os noget. Foreløbig udfylder han det hul, som Mike Tullberg efterlod, kort inden transfervinduet lukkede. Men han har virkelig evnerne, og det kan da sagtens vise sig, at han kan skabe noget fra dag et,« siger AGF-træneren.
Skal have point
I kampen mod Randers lader det til, at Dioh Williams bliver eneste nye mand i startopstillingen i forhold til nederlaget for 14 dage siden i Viborg, da ligeledes nyankomne franske Garra Dembélé ikke forventes at fortrænge anfører Peter Graulund fra den anden plads som frontløber.
Om den lange pause i Superligaen på grund af landskampene har gjort godt eller skidt i bestræbelserne på at komme videre, vil Ove Pedersen ikke vurdere.
»Men man lærer jo at bruge de her landsholdspauser til noget positivt, og vi skal kunne tage point fra de fleste hold, heriblandt Randers. Og vi skal som minimum have point i de næste to kampe,« siger Ove Pedersen.
AGF møder i næste spillerunde FC Nordsjælland hjemme.