Den libanesiske hær fortsatte tirsdag med at sende granater ind over flygtningelejren Nahr al-Bared i det nordlige Libanon, hvor den islamiske gruppe Fatah al-Islam holder til. Siden søndag har den al-Qaeda-inspirerede gruppe og hæren kæmpet i byen Tripoli og omkring lejren. Ifølge Reuters har mindst 20 militsmedlemmer, 32 soldater og 27 civile mistet livet i kampene.
Samtidig eksploderede en bombe natten til tirsdag i et butiksområde i Beirut og sårede mindst seks. Det er uvist, om bombeattentatet har forbindelse til Fatah al-Islam.
Hærens kamp mod den islamiske gruppe Fatah al-Islam begyndte søndag, da regeringshæren sporede nogle bankrøvere til et af bevægelsens huse i byen Tripoli i det nordlige Libanon. Regeringshæren angreb huset, og det fik Fatah al-Islam til at svare igen fra den palæstinensiske flygtningelejr Nahr al-Bared, hvor den har hovedkvarter. Hæren omringede derefter lejren og skød granater mod Fatah al-Islams tilholdssteder.
»Det er en katastrofe. Der bor 30.000 mennesker på et lille område i lejren, og de lider i øjeblikket,« siger en medarbejder fra Libanesisk Røde Kors til Nyhedsavisen.
International terror
Men konflikten er ikke blot endnu en kamp mellem Libanons mange fraktioner, der kastede landet ud i borgerkrig i 1975. Fatah al-Islam er direkte inspireret af al-Qaeda, og organisationens leder, Shaker Youssef al-Absi, er dømt for terrorhandlinger i Jordan. Selvom bevægelsen har hovedkvarter i en palæstinensisk flygtningelejr, har den både irakiske, saudiarabiske og syriske medlemmer, som mistænkes for at være involveret i international terror. En af bevægelsens medlemmer, som blev dræbt af hæren i søndags, mistænkes for at stå bag et forsøg på terror mod passagertog i Tyskland.
»Vi har før set kampe i lejrene, men det nye er, at vi har at gøre med en gruppe, som tilsyneladende kæmper for at skabe uro i hele regionen, og som sympatiserer med den globale terror i form af al-Qaeda. Det er meget, meget uheldigt, at det sker nu, hvor Libanon i forvejen er under pres,« siger mellemøstforsker Peter Seeberg fra Syddansk Universitet.
Befolkningen raser
Libanon har været ramt af adskillige bombeattentater siden 2005, og samtidig har den shia-muslimske bevægelse Hizbollah arrangeret store demonstrationer mod regeringen siden krigen mod Israel i 2006.
Selvom gårsdagens voldsomme kampe har skabt frygt i Libanon, er der tilsyneladende opbakning til regeringens hårde linje fra både palæstinensiske partier og fra lokalbefolkningen.
»Det meste af den libanesiske befolkning er rasende over denne her gruppes angreb, og det lader til, at der er ganske stor opbakning til regeringen. Så forhåbentligt lykkes Fatah al-Islam ikke med at destabilisere landet,« siger Peter Seeberg.
Den libanesiske regering beskylder også Fatah al-Islam for at stå bag flere bomber i Beirut det seneste år. Nabolandet Syrien mistænkes også af flere parter for at støtte bevægelsen.