Efter mordet på John Lennon, var der en forudseende fan, der samlede det pladecover op, som John Lennons morder havde smidt fra sig. Sidste gang det var under hammeren gik det for over 20 millioner, og det er et rekordhøjt beløb for en lp. Nu er det sat til salg igen.
Pladen har ellers levet en omtumlet tilværelse. Først købte Lennons morder Mark Chapman pladen og fik Lennon til at signere den. Senere samme dag skød han John Lennon, og tabte lp'en. Så samlede en fan den op og afleverede den til politiet, der ganske rigtigt fandt morderens fingreaftryk på både plade og cover.
Siden er den blevet solgt til en anonym køber, der nu sælger den videre. Både køber og pris vil denne gang være hemmelig. Det skriver bt.dk .