Det har længe været kendt, at virksomheder fyrer i stor stil under finanskrisen. Men nu er der tal på, hvor mange ofre, krisen har krævet det seneste år.
Fra andet kvartal sidste år til sammen kvartal i år er antallet af arbejdsløse næsten blevet fordoblet fra 90.000 til 177.000. Det viser nye tal fra Danmarks Statistiks arbejdskraftundersøgelse.
"Den årlige stigning i arbejdsløsheden udgøres primært af modtagere af dagpenge og kontanthjælp. Siden andet kvartal 2008 er der kommet 45.000 flere arbejdsløse i denne gruppe," skriver Danmarks Statistik.
"Antallet af arbejdsløse uden beskæftigelse i øvrigt er det sidste år steget med 33.000 personer, mens der er blevet 9.000 flere arbejdsløse studerende. Den kvartalsvise stigning i arbejdsløsheden er hovedsagligt foregået blandt gruppen uden beskæftigelse i øvrigt, da de står for 18.000 ud af den samlede stigning på 24.000," lyder det fortsat.
I august kom det frem, at der var omkring 104.000 arbejdsløse. Men det tal dækker over fuldtidsbeskæftigede personer. Det nye tal dækker også over blandt andre deltidsansatte og dagpenge- og kontanthjælpsmodtagere.