Odense boldklub skal på søndag endnu en gang på udebane – den tredje på en blot en uge. Denne gang skal slaget slås på Aalborg Stadion, mod en af fynboernes formodede største konkurrenter når medaljerne skal uddeles til næste sommer.
Samme udgangspunkt
OB-spillerne havde fået bevilliget en hviledag fredag, efter at have spillet 1-1 i UEFA cuppen mod Dinamo Minsk i Hviderusland. Men ikke kun Odense Boldklub spillede i midtugen. Det samme var tilfældet for AaB, som var en tur i Finland, hvor de tabte 2-1 til HJK Helsinki.
OB’s målscorer i torsdags Ulrik Laursen mener, at den store rutine, det ellers unge odenseanske hold indsamlede sidste år i Europa, vil vise sig at være udslagsgivende på søndag:
»At spille i SAS ligaen kort tid efter man har spillet i et andet land, kan være svært, men vi har prøvet det før, og det skal vi vise, vi magter bedre end AaB,«
Da begge hold nok stadig har lidt tunge ben, forventer anføreren at der skal spilles lidt med musklerne og kæmpes om alle bolde i det nordjyske.
»Jeg tror lige, vi skal se hinanden lidt an, og så må vi ellers formå at skubbe dem godt tilbage på banen og få scoret det mål, der ikke kom mod Randers FC,« siger Ulrik Laursen.
Hårde odds
Der har altid været garanti for spændende opgør, når disse to klubber mødes – således er cirka 20 af de 46 indbyrdes møder endt uafgjort, mens AaB kun har tabt de 10. Der er derfor lagt op til en svær udekamp, når de blå-hvide fra Ådalen igen drager til Jylland. Kampen får også en ekstra dimension, idet det bliver til et gensyn med David Nielsen og hans gamle klub AaB, som han nåede at spille 50 kampe for og score 20 mål.