Administration 

Lars Lilholt: Jeg er taknemmelig for at være i live

Underholdning
Gennem sit liv har Lars Lilholt spillet mere end 3000 koncerter, og han giver imellem 50 og 100 nye optrædener om året. - Jeg synes ikke, jeg har en karriere - jeg har et liv. Og det har drejet sig om musikken, lyder det fra Lars Lilholt. (PR-foto). (Foto: Flemming Ege/PR-foto/Free)

Musikken er vital for Lars Lilholt. Den banker i ham som taktfast hjerteslag. Den 14. marts fylder den folkekære trubadur 70 år.

Lars Lilholt sendte et brev til kommunen for fem år siden og meddelte, at han udskød folkepensionen. På ubestemt tid.

Den 14. marts fylder den folkekære trubadur 70 år, og han har ingen planer om at lade musikken forstumme. Den banker stadig i ham som taktfaste hjerteslag.

- Jeg synes ikke, jeg har en karriere - jeg har et liv. Og det har drejet sig om musikken, siger Lars Lilholt.

- Jeg har altid tusset rundt og spillet musik og skrevet sange. Og så har jeg været så heldig at kunne leve af det.

Lars Lilholt er født i København, men opvokset i Aalborg.

Hjemmet var musikalsk, og som barn fik han sin første guitar.

Godt nok er Lars Lilholt uddannet skolelærer. Men han har aldrig bestredet jobbet, andet end når han hjemmeunderviste sine børn, når familien holdt pause fra livet på landevejene og i perioder bosatte sig på den italienske ø Sicilien.

Faktisk har han den dag i dag stadig ikke noget job. Det er et løfte, han gav sig selv som ung.

- På engelsk hedder det at spille "to play" - det betyder også "at lege". Jeg har aldrig betragtet musik som et arbejde, siger han.

Selv om Lars Lilholt fylder 70 år, har han alle aldre i sig.

Når han står på scenen, får fandenivoldskheden ham til at føle sig som en 17-årig igen.

Men uden for scenen har han periodisk følt sig oldgammel.

- Jeg har været lidt igennem i løbet af livet, og så kan man godt føle sig rigtig gammel. Men jeg har det sådan, at det er bedre end alternativet, siger han.

Sidste år blev Lars Lilholt opereret for tarmkræft og erklæret sygdomsfri. Men senere opstod der alvorlige komplikationer, og han fik tarmslyng og bughindebetændelse.

Lars Lilholt kan ikke huske så meget, end at han begyndte at få frygteligt ondt.

Dagen efter vågnede han på intensivafdelingen.

- Jeg tænkte: "Det var da dejligt, at familien er her, for jeg har ikke set dem samlet siden jul". Det var først fire måneder efter, at de fortalte mig, at de var kaldt ind for at sige farvel, fortæller Lars Lilholt.

- Et eller andet sted er jeg ikke bange for at dø. Men jeg er utroligt bange for at miste livet. Jeg er taknemmelig for at være i live.

Lars Lilholt er ved at komme til hægterne igen, så han er klar til sommersæsonen. Sidste år optrådte han med stomi. Efter at den er blevet fjernet, skal han have sin krop til at fungere igen, og det kræver kræfter at komme tilbage i topform.

Publikum skal have fuld valuta for pengene.

- Jeg er dybt beæret over, at folk gider at bruge en aften i deres korte liv med mig. Det er altid en stor glæde, når det hele svinger, og folk omkring mig er glade, og publikum er glade. Så har jeg det som en fisk i vandet, siger Lars Lilholt.

- Når jeg går ind i lyset, kommer jeg på dupperne, fordi folk sender så meget positiv energi op. Så kan man vælge, om man vil suge alt i sig og blive dum og selvfed. Eller man kan se sig selv som en tjener for øjeblikket og sende energien tilbage i hovedet på publikum.

Det har han gjort i 50 år nu.

2023 er også året, hvor Lars Lilholt kan markere guldjubilæum som spillemand. I 1973 dannede han sammen med et par skolekammerater folkrockgruppen Kræn Bysted's. Den blev opløst i 1982, og samme år udgav han sit første soloalbum.

I 1983 dannede han sit selvbetitlede orkester, Lars Lilholt Band, der i år har rubinjubilæum efter 40 år på farten. Samme år blev han far for første gang til Lærke, som i dag synger kor i selvsamme orkester. Hans søskende var også en del af det første Lars Lilholt Band.

- Vi havde alle små børn, så vi hyrede min mor som babycrew, som vi kaldte det, og rejste rundt som en anden cirkuskaravane. I dag er det børnebørnene, der løber rundt på bagscenen, siger han.

Sammen med Johnny Madsen og Allan Olsen har Lars Lilholt også turneret rundt som en del af Dalton-trioen.

Lars Lilholt har udgivet omkring 300 sange og solgt omkring 2,5 millioner album. Han har vundet et hav af priser. Heriblandt Danish Music Awards-statuetter, Dansk Musiker Forbunds Hæderspris og Musikkritikernes pionerpris for sit virke.

Hele vejen igennem har han holdt fast i det håndspillede. Der er ingen computer eller backtrack på.

Det er ren, rå musik.

- Hvis jeg har lært noget i livet, så er det, at man skal gøre sig umage. Vi øver os, sådan at vi er så forberedte, at hvis der falder en blåhval ned fra himlen, kan vi også tackle det, siger Lars Lilholt.

- Sådan nogle borgerlige dyder, synes jeg, er vigtige, og det er dem, jeg lever efter. Her på mine gamle dage er jeg egentlig bare en trofast mand.

Hans første ægteskab, hvor han fik sin ældste datter, gik i stykker, fordi han ikke var det.

Han har været prototypen på en rockmusiker - sex, drugs and rock'n'roll - og har beskrevet en række af eskapaderne i selvbiografien "Drømme og dæmoner".

Angsten og euforien og alt det derimellem.

- Der var som regel altid kvinder involveret. Hvis de ikke vil have en, bliver man deprimeret. Og så kørte jeg i overhalingsbanen, siger Lars Lilholt.

Vinteren kan stadig være meget mørk. Men i stedet for at gå til er det i dag musikken, der dulmer.

- Jeg skriver hele tiden. Det er min måde at eksistere på, siger han.

Han er kendt for numre som "Hvidsten Kro", "Den hvide dværg" og "Café Måneskin", men hans signatursang er og bliver "Kald det kærlighed".

Om det også er den sang, han er mest stolt af, ved han ikke. Men det er i hvert fald den, hans bank bedst kan lide.

- Den sang har været mit held. En gang imellem bøjer jeg mig dybt i støvet og siger: "Tak, du lille sang, at du lod mig føde dig". Den har åbnet mange døre. Og betalt det hus, jeg bor i - det gør den sgu stadig, lyder det fra Lars Lilholt.

I dag er det Ninna, han kalder kærlighed. Han mødte hende, da han var 39 år, og hun var 23. Ingen troede, det ville holde. I år har de været sammen i tre årtier.

Musikken er blandt det, der forener dem.

- Hun er min tourmanager. Hun holder i det hele taget sammen på mig, siger Lars Lilholt.

Sammen har de en søn, som læser informationsvidenskab, og en datter, som lige er blevet kandidat i medicinkemi.

- Hun skulle have været færdig sidste år. Men da jeg lå syg, tog hun orlov og passede sin gamle far i stedet. Hun var hver eneste nat i to måneder ved mig på hospitalet. Det var meget rørende, siger han.

Der er kun to ting, der ville kunne trække stikket på Lars Lilholt: At helbredet ikke holder, eller at publikum holder op med at komme.

I øjeblikket er han i gang med et nyt album.

Gennem sit liv har Lars Lilholt spillet mere end 3000 koncerter og giver mellem 50 og 100 nye optrædener om året. Sådan skal det gerne fortsætte, til den dag han dratter om.

- Jeg føler mig levende, når jeg har noget at rive i. Så jeg har aldrig prøvet at være stresset. Og egentlig synes jeg, at jeg har tid nok til at vegetere. Jeg bor dejligt langt ude på landet, og der er ro og fred, siger Lars Lilholt.

- Jeg sætter mig ned til Gudenåen, som løber i baghaven, og ser evigheden rulle forbi.

/ritzau/

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket